• Uçak Bileti
  • Otel
    Yeni
1 Yolcu
1 Kişi
* Lütfen otel, şehir, bölge seçiniz.
Gece
{{ roomCount }} Oda , {{ totalGuest }} Kişi
X

{{ room.id }}. Oda
Çıkış tarihindeki çocuk yaşını giriniz

Bagaj İşlemleri

Check-In İşlemleri

Koronavirüs Bilgilendirme

Bunları Biliyor Musunuz?

Havaalanında

Ödeme

Rezervasyon

Bilet Kuralları

Online Bilet Satışı

Vize İşlemleri

Müzik aleti, spor malzemesi gibi özel ekipmanları nasıl taşıyabilirim?

Kayak yada dalış gibi bir spor için yola çıkıyorsanız veya bisikletinizi ve müzik enstrümanınızı da yanınıza almak istiyorsanız özel ekipmanlarınızı uçakta hangi şartlarda taşıyabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Spor ve müzik ekipmanlarınızın sorunsuz bir şekilde beraberinizde gelebilmesi ve seyahatinizin en az planladığınız kadar iyi geçmesi için bu detayları öğrenmek oldukça işinize yarayacak.

 

Hava yollarının özel ekipman taşıma konusundaki kuralları birbirinden farklı olabileceğinden uçuşunuz için tercih ettiğiniz hava yolunun bu konudaki şartlarını web sitesi üzerinden takip edebilir veya çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. Yanınızda taşımak istediğiniz özel ekipman için bilet almanız veya uçuştan birkaç gün önce ayrıca rezervasyon yapmanız gerebilir. İzin verilen boyutta ve ağırlıktaki eşyaları kabine de koyabilirsiniz. Bu sebeple uçak bileti satın aldığınız süreçte özel bagajlarınızın taşınma durumunu da netleştirmeye özen gösterin.

 

Seyahatinizi sıkıntısız bir şekilde tamamlamak için, farklı hava yolu şirketlerinin farklı uygulamaları olabileceğini göz önünde bulundurarak biletinizi satın aldığınız hava yolunun web sitesi veya çağrı merkezi üzerinden özel bagajlarınızın durumuile ilgili güncel bilgileri öğrenmeniz iyi olabilir.

 

Müzik aletlerimi nasıl taşıyabilirim?

Gitar, keman, saksafon gibi kabin bagajı ölçülerini geçmeyen (23x40x55 cm) tüm müzik enstrümanlarını kabin bagajı olarak uçağa alabilirsiniz. Kabin bagajı büyüklüğünü aşacak bir müzik aletiniz varsa ve uçağın kargo bölümüne vermek istemiyorsanız enstrümanınız için ekstra bir koltuk satın alarak güvende olduğundan emin olarak seyahat edebilirsiniz. Müzik aletinin bu şekilde taşınabilmesi konusunda da bazı kriterler söz konusu. Eğer enstrümanınız 75 kilodan daha ağırsa veya hava yolu tarafından belirlenmiş maksimum boyutu aşıyorsa uçağın bagaj bölümünde taşınması gerekir. Ayrıca enstrümanınızın zarar görmemesi için kutusunda ve uygun bir şekilde paketlenmiş olması gerekiyor.

 

Kayak ve dalış ekipmanı gibi spor malzemelerimi nasıl taşıyabilirim?

Tüm hava yolu şirketleri spor malzemelerini kayıtlı bagaj olarak kabul etmiyor. Bazı hava yolları spor ekipmanlarına özel ücret tarifeleri oluştururken bazı hava yolları da ilk ekipmanı ücretsiz olarak kabul ediyor ya da doğrudan fazla bagaj ücreti talep ediyor. Golf malzemeleri, su veya kar kayağı malzemeleri,sörf tahtası, dalgıç malzemeleri ve hava yolu şirketlerinin spor malzemesi kapsamına aldığı tüm ekipmanlar uçakta taşınabilir. Malzemeler, ağırlığına ve boyutuna göre kabinde ve uçağın kargo bölümünde taşınabilir. Ekipmanların taşınması konusunda başka kriterler de olabilir. Dalış ekipmanlarınızı yanınızda götürecekseniz, oksijen tüpünün boş olmasına, vanaların kapalı konumda olmasına, hassas parçaların özenle paketlenmiş olmasına ve zıpkın gibi mühimmatların korumalı bir şekilde paketlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Bisikletimi nasıl taşıyabilirim?

Her hava yolunun uçakta bisiklet taşınması konusunda farklı uygulamaları olabilir.Ancak genel hatları ile bakacak olursak ilk söyleyebileceğimiz şey, bisikletinizi taşırken fazla bagaj ücreti ya da bisiklet taşıma için belirlenmiş özel ücret tutarını ödemeniz gerektiği. Havalimanında ödeme yapmak istediğinizde daha fazla ödeyebilirsiniz. Bu yüzden uçak biletinizi alırken online olarak veya müşteri hizmetleri aracılığıyla bisiklet rezervasyonunuzu da yapmayı ihmal etmeyin.

 

Her yolcunun beraberinden bir bisiklet taşıma hakkı oluyor. Bisikletinizi uçağın bagajına koymak için, parçalarına ayırarak uygun bir bisiklet kutusuna yerleştirmeniz isteniyor. Pedalları ve tekerlekleri sökmeli, lastiklerin havasını indirmeli ve bisikletinizin de güvenliği açısından uygun bir kutuya koyarak bagaja vermelisiniz.


( Haziran 2018 tarihinde güncellenmiştir.)