• Uçak Bileti
  • Otel
    Yeni
1 Yolcu
1 Kişi
* Lütfen otel, şehir, bölge seçiniz.
Gece
{{ roomCount }} Oda , {{ totalGuest }} Kişi
X

{{ room.id }}. Oda
Çıkış tarihindeki çocuk yaşını giriniz

Bagaj İşlemleri

Check-In İşlemleri

Koronavirüs Bilgilendirme

Bunları Biliyor Musunuz?

Havaalanında

Ödeme

Rezervasyon

Bilet Kuralları

Online Bilet Satışı

Vize İşlemleri

Vize hakkında bilmem gerekenler nelerdir?

Acaba bana vize çıkar mı? Kaç günlük vize alabilirim? Vize alırken hangi belgeler istenir? Vize başvurusunda nelere dikkat etmem gerekir?

 

Bunlar gibi birçok soru yurt dışına çıkma planları yapmaya başladığınız sırada zihninizde uçuşmaya başlayabilir. Bir küçük araştırmanın ardından gönlünüz ferah olarak belgelerinizi toparlamaya başlarsınız ama tabi hep bir heyecan, hep bir soru işareti; acaba bir sorun çıkacak mı? Vize alırken geçerli olan dinamikler ülkelere göre değişkenlik göstereceğinden bu soruya kimse net bir cevap veremez ancak vize başvuru sürecinde bir danışmanla çalışmak veya gideceğiniz ülkenin şartlarını iyi araştırmak içinizi biraz daha rahatlatabilir. Vizeyi beklerken yaşadığınız o heyecan da seyahatinize tat katacak bir detay olarak hayatınızdaki yerini alır.

 

Vize uygulamasına dair işlemler her ülkenin kendi büyükelçilikleri veya konsoloslukları tarafından gerçekleştiriliyor. Vizeye başvurma ve onay alma süreci de her ülkenin kendi kurallarına göre gerçekleşiyor. Bu süreç seyahat amacınıza (fuar ziyareti, iş görüşmesi, ticari bağlantı, okumak, yerleşmek, sağlık) ve pasaportunuzun türüne (diplomatik, hizmet, hususi, umuma mahsus) göre bile değişebiliyor. İstenilen vize evrakları, ne kadar sürede vize onayı alınabileceği, ne kadar süreyle geçerli olacak bir vize verileceği gibi önemli detaylar ülkeler özelinde değişkenlik gösteriyor. Genel olarak sabit bir işiniz olduğunu, yerleşik bir hayatınız olduğunu, düzenli geliri olan bir işte çalıştığınızı ve yeterli miktarda birikiminiz olduğunu, sicilinizin temiz olduğunu kanıtlayan belgeler vize evrakları arasında başı çekiyor. Bu arada unutmadan vizeniz olsa bile pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olması gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

 

Vize başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus eksiksiz belgelerle bu süreci tamamlamaktır. Tüm belgelerinizin tam olması kesin olarak vize alabileceğinizi göstermiyor. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için belgelerinizin doğruluğuna, vize mülakatı sırasında görüştüğünüz yetkilinin hakkınızda olumlu bir izlenim edinmesine de özen göstermeniz gerekiyor. Seyahatinizi sıkıntısız olarak gerçekleştirebilecek ekonomik olanaklara sahip olmanız ve bunu belgelemeniz önemli. Bu bilgileri güncel olarak ülkelerin konsolosluğundan, elçiliğinden veya bir vize danışmanı aracılığıyla öğrenmeniz iyi olabilir.

 

Uzun süreli alındığından insanı mutluluktan havalara uçuran Schengen vizesi ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir konuda bahsetmek istiyoruz. Sadece bir Schengen ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız ziyaret etmek istediğiniz ülkenin başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız yeterli oluyor. Eğer birden fazla Schengen ülkesini ziyaret etmeyi amaçlıyorsanız vize için gideceğiniz ilk Schengen ülkesinin başkonsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Schengen bölgesine, üye ülkelerden birinin vizesi ile girildiğinde diğerine serbestçe seyahat edilebiliyor. Schengen vizesi isteyen ülkelerin vize başvurularında istedikleri evraklar ve kriterler birbiriyle benzerlik gösteriyor.

 

Schengen’e üye ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca, AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı uygulamaları benimsemiş.

 

Gideceğiniz ülkenin güncel vize uygulamalarını kontrol edin ve belgelerinizi eksiksiz olarak toplayın. Vize başvurusu için randevunuzu, vizenin ne kadar sürede çıkabileceğini de göz önünde bulundurarak uygun bir tarihe alın. Bir sürprizle karşılaşmamak için vize randevusuna gitmeden önce vize ödemesi ile ilgili de bilgi edinmeyi unutmayın. Bazı ülkeler vize harcının yanında, başvuru veya işlem harcı da talep edebiliyorlar. İşte şimdi görüşmeye hazırsınız. Şimdiden bol şans ve iyi biri seyahat deneyimi diliyoruz.

 

Ülkelerin güncel vize bilgilerini bu linkten takip edebilirsiniz: www.vizedunyasi.com

 

( Mayıs 2016 tarihinde güncellenmiştir.)