Online Bilet İptal ve İade İşlemleri:

Bilet iptal ve iade işlemlerinizi PNR no ve soyad bilgisini girerek online yapabilirsiniz.

28 Mayıs Seçimleri Hakkında

Türk Havayolları ve Anadolujet:

15 Mayıs 2023 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için 14 Mayıs 2023 - 11 Haziran 2023 (Dahil) arasındaki seferlere kayıtlı tek yön veya 28 Mayıs 2023 tarihini kapsayan gidiş-dönüş uçuşları olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yolcularımız 11 Haziran 2023 tarihine kadar işlem yaptırmak şartı ile;

a) Değişiklik
Aynı IATA bölgesine ait uçuşlarda, yeni seyahat tarihinin 31 Mart 2024 tarihine kadar gerçekleşmesi şartı ile rezervasyon değişiklikleri, ücretsiz yapılacaktır.

b) İade
Hiç kullanılmamış biletler ücretsiz iade yapılacaktır.Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde; biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır.

c) Bilet süresinin uzatılması
Herhangi bir ücret farkı ve ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 31 MART 2024 (Dahil) tarihine kadar uzatılabilecektir.

15 Mayıs 2023 ve öncesinde satın alınan ve 14 Mayıs 2023 - 11 Haziran 2023 (Dahil) tarihlerini kapsayan uçuşlar için hava yollarının sunmuş olduğu ilave haklar doğrultusunda, iptal-iade işlemlerinizi 444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Pegasus;

14 Mayıs 2023 ve öncesinde satın alınan ve 28 Mayıs tarihini kapsayan seyahatler için;Gidiş -dönüş olarak satın alınan biletlerde seyahat aralığı 28 Mayıs tarihini kapsayan biletler (Örneğin; 15 Mayıs gidiş, 30 Mayıs dönüş olan biletiniz için geçerlidir)Tek yön olan biletlerde ise 21 Mayıs 2023 - 04 Haziran 2023 tarihleri arasındaki biletler için geçerlidir.Bir defaya mahsus olmak şartıyla ilave haklardan yararlanılabilir.

a) Değişiklik
Ücretsiz olarak açığa alınabilir. Değişiklik ücreti ödemeden, sadece yeni bilet ile mevcut bilet arasındaki ücret farkını ödeyerek, dilediğiniz tarihe ve dilediğiniz parkura değiştirebilirsiniz.

b) İptal - İade
İptal ederek kesintisiz iade alınabilir.14 Mayıs 2023 ve öncesinde satın alınan ve 28 Mayıs tarihini kapsayan uçuşlar için hava yollarının sunmuş olduğu ilave haklar doğrultusunda, iptal-iade işlemlerinizi 444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Sunexpress:


14 Mayıs 2023 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için, 15 Mayıs 2023 -31 Mayıs 2023 arasındaki seferlere kayıtlı yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizi 24 Mayıs 2023 tarihine kadar işlem yaptırmak şartı ile;


a) Değişiklik

Yeni uçuşunuzun 15 Haziran’a kadar olması durumunda değişiklik işlemleriniz ücretsiz olarak tamamlanabilecektir.

Yeni uçuşun 16 Haziran ve sonrası olması durumunda ise yeni uçuş ile oluşabilecek bilet fiyat farkını ödeyerek değişiklik işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yurt dışı uçuşları için T.C.  pasaportu, yurt içi uçuşlar için T.C. kimlik numarası paylaşmanız yeterli olacaktır.

b) İptal-İade

İptal-iade işlemleri hava yolu firması tarafından belirlenmiş olan bilet kuralları kapsamında sağlanabilecektir.

14 Mayıs 2023 ve öncesinde satın alınan ve 15 Mayıs 2023 -31 Mayıs 2023 (Dahil) tarihlerini kapsayan uçuşlar için hava yollarının sunmuş olduğu ilave haklar doğrultusunda, değişiklik işlemlerinizi 444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz

Deprem Nedeniyle Yolculara Tanınan İlave Haklar

a) Türk Havayolları ve Anadolujet;

09 ŞUBAT 2023 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için:

İptal - iade

• Biletiniz ile ilgili işlemleri, 30 Eylül 2023 tarihine kadar tamamlamanız gerekmektedir.

• Seyahat tarihi aralığı 6 Şubat 2023 - 30 Eylül 2023 (Dahil) olarak uygulanacaktır.

• Yeni seyahat tarihi ve bilet süresinin uzatılma tarihi en son 30 Eylül 2023 (Dahil) olarak tanımlanmıştır.

a) Hiç kullanılmamış biletler ücretsiz iade yapılacaktır.

b) Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde; biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır.

c-) Bilet süresinin uzatılması:

Herhangi bir ücret farkı ve ceza alınmaksızın biletin geçerliliği 30 Eylül 2023 (Dahil) tarihine kadar uzatılabilecektir.

d) İlgili uygulamalar sadece Türk Hava Yolları ve AnadoluJet tarafından icra edilen seferlerde geçerli olacaktır.

Değişiklik

• Tarih değişiklik işlemleri, herhangi bir ücret farkı ve ceza bedeli alınmadan, yeni uçuş tarihi en geç 30 Eylül 2023 (dâhil) olmak koşuluyla yapılabilecektir.

• Biletiniz ile değişiklik işlemlerinizi, 444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

• Yurtdışı çıkışlı ve Depremden etkilenen iller varışlı yolcularımız sadece yurtdışı çıkış - IST varış ve IST çıkış - Yurtdışı varış uçuşlarını kullanmak istedikleri takdirde , kullanabileceklerdir.


b) Pegasus

06 ŞUBAT 2023 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için:

İptal - İade

• 6 Şubat -31 Mart tarihleri arasındaki uçuşlar için hava yollarının sunmuş olduğu ilave haklar doğrultusunda, iptal-iade işlemlerinizi, web sayfamızda yer alan online Bilet İptal sekmesi üzerinden veya  444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Biletiniz ile ilgili işlemleri, 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tamamlamanız gerekmektedir.

Değişiklik

• 6 Şubat - 31 Mart tarihli uçuşları için biletiniz ile ilgili ücretsiz değişiklik işlemlerinizi, 444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Değişiklik işlemlerinizi 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapabilirsiniz.

• Yeni seyahat tarihi ve bilet süresinin uzatılma tarihi en son 31 Mayıs 2023 (Dahil) olarak tanımlanmıştır.

Açığa Alma

•  6 Şubat - 31 Mart tarihli uçuşları için biletiniz ile ilgili ücretsiz açığa alma işlemlerinizi,444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  Biletiniz ile ilgili açığa alma işlemlerinizi 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapabilirsiniz.


c) Sun Ekspress

Tüm yurt içi işlemleriniz için:

Biletiniz ile ilgili işlemleri, 31 Mart 2023 tarihine kadar tamamlamanız gerekmektedir.

İptal- İade

• 5 Şubat 2023 ve öncesi satın alınan biletlerde 14 şubat 2023 ve 31 Mart 2023 tarihleri arasındaki seyahatlerde ücretsiz iptal hakkı bulunmaktadır.

•  Bilet iptal-iade işlemlerinizi, web sayfamızda yer alan online Bilet İptal sekmesi üzerinden veya  444 87 87 numaralı destek hattımız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Değişiklik

• 5 Şubat 2023 ve öncesi satın alınan biletlerde 14 şubat 2023 ve 31 Mart 2023 tarihleri arasındaki seyahatlerde ücretsiz değişiklik hakkı bulunmaktadır.

• 28 Şubat 2023 tarihine kadar yeni uçuş tarihi en geç 31 Mart 2023 tarihine kadar işlem gerçekleştirilebilir.

•  Yeni uçuş tarihinin 1 Nisan-28 Ekim 2023 tarihleri arasında olması halinde ise cezasız bilet değişikliği yapabilir. Bu durumda, fiyat farkı uygulanabilir. 

K.K.T.C.'ye Nüfus Cüzdanları ile Yapılan Seyahatler Hakkında

İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgilendirmeye göre, 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile KKTC'ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacak ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartları ile çıkış yapılacaktır.

Bu şartı sağlayamayan yolcular, uçuşa kabul edilmeyecektir.

Yeni Tip Çipli Kimlik İle Seyahat Hakkında

"T.C. İçişleri Bakanlığı’ndan tarafından yapılan açıklamaya istinaden,

Kıbrıs, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Sırbistan, Bosna Hersek, Ukrayna’ya yapılacak seyahatlerde,

18 yaşından küçük yolcuların (çocuklar ve bebekler dahil) yeni tip, çipli kimliklerini seyahat belgesi olarak kullanabilmeleri için fotoğraflı kimlik belgesi ibrazı zorunluluğu getirilmiştir. Fotoğrafsız kimlik kartı ile yapılacak seyahatlere izin verilmeyecektir.

Çocuk yolcuların anne, babasıyla ya da herhangi biri ile seyahatlerinde ek evraklar (muvafakatname) talep edilebilir."

Yurt dışı seyahatlerde ülkelere giriş kuralları nelerdir?

Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili;  hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu için tıklayınız.

Özel durumu olan yolcular ve uygulanan prosedürler

1. Özel durumu olan yolcular için verdiğiniz hizmetler nelerdir?

Yaşlı, lisan problemi olan, fobisi olan, görme ve işitme engelli ya da genç yolculara check-in işleminin yapılmasını takiben, uçağa alınma işlemlerinde ve uçak varışında talep edilmesi halinde refakat hizmeti hava yolu şartlarına göre değişebilmektedir. Bu tip talepleriniz için 444 87 87 veya 0850 737 8 737 numaralı destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.

2. Hamile yolculara uygulanan prosedürler nelerdir?

Yirmi sekiz hafta (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan rapor istenmez.

Tek bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan - 36 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 36 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcuların 28 haftadan - 32 haftaya kadar kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Herhangi Bir Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan raporu ile seyahatine izin verilir. 32 haftadan sonra ise doktor raporu olsa dahi seyahatine izin verilmez.

Doktor raporunun tarihi, yedi günden eski olamaz.

Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı, soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka olmalıdır.

3. Görme engelli yolculara uygulanan prosedürler nelerdir?

Görme engelli yolcular, tek başlarına veya yardımcı köpekleriyle seyahat edebilirler.

Yolcunun rehber köpeğine ait eğitim sertifikasını ve aşılarının eksiksiz olduğuna dair veteriner cüzdanını ibraz etmesi gerekmektedir.

Acil durumlarda uçuş ekibi tarafından verilen direktifleri takip edemeyecek durumda olan engelli yolcular refakatçisi olmadan uçuş gerçekleştiremezler.

Bu tip talepleriniz için rezervasyon şartı hava yolu kurallarına göre değişiklik gösterebilir. Talepleriniz için 444 87 87 veya 0850 787 8 737 numaralı destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.

4. Duyma engelli yolculara uygulanan prosedürler nelerdir?

Duyma engelli yolcular tek başlarına seyahat edebilirler.

5. Hem görme hem de duyma engelli yolculara uygulanan prosedürler nelerdir?

Hem görme hem duyma engelli yolcuların, refakatçi ile seyahat etmesi zorunludur.

6. Evcil hayvan taşınması

Hava yolu şartlarına göre değişebilmektedir. Bu tip talepleriniz için 44487 87 ve 0850 737 8 737  numaralı destek hattımızdan yardım alabilirsiniz. Bu tip durumlar için rezervasyon esnasında ilgili rezervasyonunuzdaki hava yoluna mesaj çekilmesi ve kabulü gerekmektedir. Ek ücrete tabi olabilir.

Uçuş için gerekli olan resmi evraklar nelerdir?

Havalimanına gelirken; dış hatlar için pasaport, iç hatlar için fotoğraflı bir kimlik kartının (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı) hazır bulundurulması gerekiyor. Evrak fotokopileri ile uçuşa yolcu kabul edilmiyor.

Güvenlik kuralları gereği, yolcu kimlik kontrolünde sadece aşağıdaki belirtilen evraklar kabul edilebilir:

Nüfus cüzdanı, Ehliyet, Pasaport ve pasaport yerine geçen belgeler, Evlilik cüzdanı, Doğumdan bir ay sonrasına kadar doğum belgesi, (ebeveyn kimliğiyle beraber olması koşuluyla), Dış hat uçuşlarında ayrıca vize ve/veya pasaport gerekmektedir.