AnadoluJet Seferlerinin AJET Seferlerine Aktarılması Nedeni İle Tanınan İlave Haklar

15 Mart 2024

Türk Hava Yolları'nın yeni markası AJET, 31 Mart itibarıyla seferlerine başlıyor. 

Hava yolu firması tarafından 31 Mart ve sonrası Anadolujet seferlerine kayıtlı yolculara geçişten ötürü ilave haklar tanımlanmıştır. 

Bu değişiklik sebebiyle, 12 MART 2024 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için 31 Mart 2024 - 26 Ekim 2024 (Dahil) arasındaki  AnadoluJet seferlerine kayıtlı biletlerin, 26 Ekim 2024 (Dahil) tarihine kadar işlem yaptırmaları kaydıyla:

1) Uçuşların aynı yönde olması şartıyla Türk Hava yolları uçuşlarına, orijinal seyahat tarihinden 7 gün öncesine veya 30 gün sonrasına kadar ücretsiz değişiklik yapılabilecektir.

2) İade talepleri:

a) Hiç kullanılmamış biletler ücretsiz iade yapılacaktır.

b) Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde; biletin kullanılmayan uçuşlarına ait iade işlemi ücretsiz yapılacaktır.

4) Değişiklikten etkilenen yolcuların yeni AJET sefer bilgileri hava yolu firması tarafın iletilmiştir. AJET uçuşunu kabul eden yolcuların yapmaları gereken bir işlem bulunmamaktadır. AJET uçuş bilgileri ile sefere katılmaları yeterlidir.


2024 yılı İtibari ile Bali'ye Seyahatlerde Turist Vergisi Uygulaması

21 Eylül 2023

Bali Hükümeti hava, deniz ve kara yoluyla seyahat eden yabancı turistlere 2024 yılı itibariyle Turist Vergisi uygulayacaktır. 

Verginin elektronik olarak ödenmesi gerekecek ve yerli Endonezyalı turistler için geçerli olmayacaktır.

Tüm yabancı ziyaretçilerden 150.000 IDR (10 USD) turizm vergisi alınacaktır.

Ödeme yöntemi olarak:

1- Yolcuarın, Bali'ye iniş kapısına gelmeden önce Web veya Mobil üzerinden Love Bali Uygulamasına giriş yaparak verileri doldurup ücreti ödemeleri gerekmektedir.

2- Kullanılacak ödeme yöntemi banka havalesi, sanal hesap ve QRIS olmalıdır.

3- Love Bali uygulaması üzerinden ödeme yapılamıyorsa, yabancı turistlerin havaalanındaki Bank Rakyat Indonesia (BRI) ödeme noktalarında nakit dışı ödeme yapmaları gerekecektir.

4- İşlem başarılı olduğunda, yabancı turist yolcular ücretin ödendiğine dair bir bildirim alacaktır. Ödeme tamamandıktan sonra yolcular ülkeye giriş yapabileceklerdir.

CIDDE - INAD Yolcu Uygulaması Hakkında

08 Eylül 2023

Cidde İstasyonuna seyahat eden INAD yolcu vakalarında artış yaşandığından dolayı, Umre ve Turizm vizeli yolcuların seyahatten önce dikkat etmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

UMRE & TURIZM vizeli yolcuların gidiş- dönüş bilete sahip olmaları,

Geçici seyahat belgesinde Uyruk yazılı olmalı ve UMRE vizesi ile uyuşması gerekmektedir.

Not : Uyruk XXA/XXX gibi yazılı olan yada hiç yazılı olmayan seyahat belgesi olan yolcular Cidde Pasaport kontrol idaresince kabul edilmemektedir.

Geçici seyahat belgesi sahipleri varışta vize alamazlar ve online Turist e-vizesi ile ülkeye girişlerine izin verilmez.

Turist vizesi yasaklı ülkeleri aşağıdaki gibidir. 

-Suriye, İran, Libya, Filistin

Uçuş İçin Gerekli Olan Resmi Evraklar

13 Nisan 2023

Havalimanına gelirken; dış hatlar için pasaport, iç hatlar için fotoğraflı yeni tip kimlik kartının (nüfus cüzdanı, ehliyet, seyahat tarihinin sonundan itibaren en az 6 ay süreli geçerli olan pasaport, evlilik cüzdanı) hazır bulundurulması gerekiyor. Evrak fotokopileri ile uçuşa yolcu kabul edilmiyor.

Güvenlik kuralları gereği, yolcu kimlik kontrolünde sadece aşağıdaki belirtilen evraklar kabul edilebilir:

Nüfus cüzdanı, Ehliyet, Evlilik cüzdanı, Doğumdan bir ay sonrasına kadar doğum belgesi, (ebeveyn kimliğiyle beraber olması koşuluyla), Dış hat uçuşlarında ayrıca vize ve/veya seyahat tarihinin sonundan itibaren en az 6 ay süreli geçerli olan pasaport gerekmektedir.

K.K.T.C.'ye Nüfus Cüzdanları ile Yapılan Seyahatler Hakkında

31 Ocak 2023

İçişleri Bakanlığı Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgilendirmeye göre, 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile KKTC'ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacak ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartları ile çıkış yapılacaktır.

Bu şartı sağlayamayan yolcular, uçuşa kabul edilmeyecektir.

Yeni Tip Çipli Kimlik İle Seyahat Hakkında

08 Kasım 2022

T.C. İçişleri Bakanlığı’ndan tarafından yapılan açıklamaya istinaden,

Kıbrıs, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna’ya yapılacak seyahatlerde,

  • 18 yaşından küçük yolcuların (çocuklar ve bebekler dahil) yeni tip, çipli kimliklerini seyahat belgesi olarak kullanabilmeleri için fotoğraflı kimlik belgesi ibrazı zorunluluğu getirilmiştir. Fotoğrafsız kimlik kartı ile yapılacak seyahatlere izin verilmeyecektir.

  • Çocuk yolcuların anne, babasıyla ya da herhangi biri ile seyahatlerinde ek evraklar (muvafakatname) talep edilebilir.