Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Alınan Yeni Tedbirler ve Uygulamalar

01 Aralık 2020

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede alınan kararlara istinaden, 30.11.2020 tarihi itibari ile hafta sonları; Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat edecek yolcularımızı etkilemeyecek olup uçak ya da otobüs ile seyahat edecek yolcular, bilet ya da rezervasyon kodu (PNR kodu) vb. seyahatine dair belgeleri ibraz ederek seyahat edebileceklerdir. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde konuyla ilgili detaylar için tıklayınız. 

        3.2 Yayınlanan genelgede, belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

İçişleri Bakanlığı tarafından Koronavirüs Tedbirleri kapsamında yayınlanan genelgede;

- 20 yaş altı vatandaşlar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir. 

Tek başına seyahat edecek olan 20 yaş altı misafirler bu kural gereği artık uçuşa kabul edilmeyecektir.

- 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, saat 10.00 ile 13.00 arasında sokağa çıkabilirler. Ancak şehirlerarası seyahat planları olan 65 yaş ve üzeri kullanıcılarımızın Seyahat İzin Belgesi almaları zorunlu tutuluyor.

Seyahat süresince otoritelerin belirlediği diğer kısıtlama ve tedbirlere uyulmasını önemle hatırlatırız.


Yurt Dışı Uçuşlarda, Ülkeler ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları ve Uygulamalar

20 Ekim 2020

Covid-19 tedbirleri kapsamında seyahat edilecek ülke ile ilgili kurallar ve uygulamalar, ülkelere göre farklılık göstermekte olup, uçuşların gerçekleştiriliyor olması, seyahat etmek için yeterli değildir.  Bu nedenle, yurt dışı seyahatinizden önce, gidilecek ülkenin seyahat kuralları ile ilgili güncel bilgileri edinmeniz gerekmektedir.

Ülkeler ile ilgili seyahat kuralları, sıklıkla değiştiğinden, seyahatinize engel bir durum ve risk teşkil etmemesi açısından;  gideceğiniz ülkedeki kural ve uygulamalar ile ilgili güncel bilgileri, resmi yayın organlarından, ilgili konsolosluklardan veya hava yollarından  kontrol etmenizi önemle  tavsiye ederiz.

Transit veya varış noktasındaki ülkelere göre; seyahat edilecek ülke ile birlikte, aktarmalı uçuşlarda, transit geçilecek ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ile ilgili güncel bilgilere ve uygulamalara, IATA tarafından yayınlanan sayfa https://www.iatatravelcentre.com/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Kısıtlamalar, herhangi bir özel statüsü bulunmayan Türk vatandaşları için geçerlidir. Özel statüdeki (öğrenci, sağlık, diplomatik görev vb. amaçlarla seyahat ediyorsanız) Türk vatandaşları için güncel bilgileri bu sayfa üzerinden kontrol etmenizi öneririz.

Seyahat için zorunlu tutulan form/evrak ve Covid-19 testi (vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni, PCR Test, vb...) gibi belgelerin eksik veya hatalı ibraz edilmesi durumunda, yolcular uçuşa kabul edilmemektedir.

Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm,

Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup içinde bulunduğumuz dönem itibari ile ülkeler ile ilgili seyahat uygulamaları sıklıkla değiştiğinden, bilgilerin güncelliği konusunda herhangi bir teyit oluşturmamakta ve uçuş garantisi verilememektedir.

Gideceğiniz ülke ile ilgili seyahat uygulamaları ve kısıtlamaları hakkındaki güncel bilgilere; aktarma ve varış noktasındaki ülkelerin resmi yayın organlarından ve resmi otoritelerden (konsolosluklardan) ulaşmanız gerektiğini önemle hatırlatır, söz konusu kurallar ile ilgili  güncel bilgilerin edinilmesi ve seyahate uygun prosedürlerin yerine getirilmesinin, yolcuların sorumluluğunda olduğunu belirtmek isteriz.

Bahreyn Transit Vize Bilgilendirmesi

28 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Bahrain Muharraq Uluslararası Havalimanı aktarması olan tüm dünya ülke vatandaşları, bilet tek yön olmadığı sürece, transit alandan çıkmamak koşulu ile transit geçişte vize gerekmeksizin seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Tek yön bilet sahibi yolcuların Bahreyn Konsolosluğu ile iletişime geçmelerinde fayda bulunmaktadır.

Saygılarımızla

Singapur Hava Yolları’ndan Transit Yolculara Özel Hediye Çeki Fırsatı!

20 Ocak 2020

Singapur Hava Yolları ve SilkAir, transit yolcuları için 20 Singapur Doları değerinde hediye çeki kazanma fırsatı sunuyor. 

20SGD değerindeki Changi transit hediye çeki; 31 Mart 2020 tarihine kadar seyahat edecek yolcular için geçerlidir.

Yolcuların, uçuş kartlarının ve elektronik biletlerinin her ikisini de ibraz etmek şartıyla çeklerini Changi Havalimanı’nda, Terminal 2 ve 3’te yer alan iShopChangi Collection Centre’dan temin edebilirler.

Bu hediye çekleri aynı zamanda 2. ve 3. Terminalde bulunan Ambassador Transit Lounge'da 2 saate kadar vakit geçirmek için yapacağınız tek seferlik girişte kullanılabilir.

Ambassador Transit Lounge'da geçirilen 2 saat sonrasında uzatılması durumunda her saat başı için 12 SGD ödeme yapılması gerekmektedir. Alkollü içecekler ve masaj hizmetleri için %10 indirimin yanı sıra yolcular hediye çekini spor salonuna giriş, uyku odası veya mevcut diğer bekleme salonu için de kullanılabilirler.

Diğer hüküm & koşullar;

- Hediye çekleri stoklarla sınırlıdır.

- Çekler tek kullanımlıktır.

- Değiştirme, uzatma veya iade talepleri kabul edilmez.

- Yolcular, çeki sadece mevcut seyahatleri sırasında alabilir.

- Geçmiş ve gelecek seyahatler ile ilgili biriktirilen çekler kabul edilmez.

- Çekler mağazalardaki mevcut promosyonlarda kullanılamayabilir.

- Çekler, Singapur Havayolları uçuş kartı ayrıcalıkları haricinde, devam eden başka bir promosyon ile birleştirilip, kullanılamaz.

- Changi Havalimanı, öncesinde herhangi bir bildirim yapmaksızın bu hüküm ve koşullarda değişiklik yapma ve iptal hakkını saklı tutar.

Suudi Arabistan Girişlerinde Turistik Vize Uygulaması Hakkında

08 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinin bilgilendirmesi doğrultusunda, Suudi Arabistan’a girişlerde kapıda turistik vize verilmesi uygulamasına başlanmıştır.Bu uygulama Suudi Milli Taşıyıcıları ile seyahat eden yolcular için mümkün olacaktır.

Bu kapsamda;

1- Normal pasaport sahibi yolcularımızın, pasaport süresinin Suudi Arabistan`a varış gününden itibaren en az 6 ay geçerli olması,

2-Pasaportunda geçerli ABD, Birleşik Krallık (İngiltere) veya Schengen ülkelerinden birine ait turistik veya iş vizesi olması,

3-Vize alınan ülkeye en az bir sefer seyahat etme ve vize alınan ülkeye giriş damgası ibraz etmesi, gerekmektedir.

-Bütün bu şartları yerine getiren herhangi bir ülke vatandaşına , Suudi Arabistan`a girişte turist vizesi verilebilecektir.

-Girişler Suudi Arabistan`daki herhangi bir uluslararası hava limanından yapılabilecektir.

Saygılarımızla

Türk Vatandaşları İçin Bahreyn Vize Bilgilendirme

07 Ocak 2020
Sayın Yolcularımız,

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, Türk vatandaşları için yürürlükte olan vizesiz giriş uygulaması sona ermiş olup, Bahreyn'e seyahat edecek olan tüm Türk vatandaşlarının https://www.evisa.gov.bh/ adresinden vize başvurularını online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

▪Transit geçiş gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

Saygılarımızla.

Çin Halk Cumhuriyeti Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Önemli Uyarı ve Hatırlatma! // Sichuan Airlines //

08 Kasım 2019

Sayın Yolcularımız,

Sichuan Airlines ile gerçekleştireceğiniz Çin Halk Cumhuriyeti aktarmalı farklı ülke biletlemelerinde yolcularınızın Çin vizesi olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz ve yolcularınıza hatırlatınız.

Devam uçuşları Çin Halk Cumhuriyeti dışına gerçekleşecek olan yolcuların mağduriyet yaşamamaları için kesinlikle Çin Halk Cumhuriyeti vizesi sahibi olmaları zorunludur.

Saygılarımızla.

Türkiye - Kaliningrad Arası E-vize Anlaşması

07 Ağustos 2019

Sayın Yolcularımız,

Türkiye Cumhuriyeti ve Kaliningrad arasında varılan anlaşma gereği T.C vatandaşları 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Kaliningrad'a ücretsiz e-vize ile giriş yapabilecektir.

Saygılarımızla

United Hava Yolları - Lityum Pil Kısıtlaması

11 Temmuz 2018


United Hava Yolları 09 Temmuz 2018 tarihi itibariyle, kabin içi ve uçağa verilecek bagajlarda bulunabilecek lityum pilleri, bağlı olduğu cihazlardan ayrılmadığı takdirde uçuşa kabul etmeyecektir.


Bilgilerinize sunarız.