Kıbrıs Seyahat Uygulamaları

03 Eylül 2021

1 Ekim 2021 tarihi itibariyle KKTC`ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılmış ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartlarıyla girişlerine izin verilecektir.

6 yaşından büyük tüm yolcuların uçuştan önce Dijital Seyahat Belgelerini doldurmaları gerekmektedir. 29.11.2021 tarihinden itibaren Dijital Seyahat Belgeleri seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurması gerekmektedir.

AppleStore veya Android marketten Güvende Kal uygulamasından Dijital Seyahat Belgesini doldurmaları gerekmektedir.

Akıllı cihazı olmayan yolcular Dijital Seyahat Belgesini doldurup formun çıktısını almalıdır. Dijital Seyahat Belgesi formu için tıklayınız.

29.11.2021tarihinden itibaren Türkiye’den Kıbrıs’a yapılacak olan seyahatlerde tüm yolcuların numune veriliş tarihi yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde olan negatif PCR test sonucu sunması gerekmektedir.

Türk vatandaşlarının sadece fotoğraflı olan biometrik kimlik kartıları ile Türkiye'den KKTC’ye çıkışlarına izin verilecektir.

Seyahat koşulları ile ilgili detaylar;

⦁ KKTC vatandaşları hariç Angola, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Malavi,Mozambik, Namibya, Güney Afrika, Zambiya ve Zimbabve'den gelen yolcular KKTC'ye seyahat edemez. Son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan KKTC vatandaşları varışta merkezi karantinalara gireceklerdir. 

Ülkeye giriş kriterlerine göre Türkiye, turuncu risk grubundaki ülkelerarasında değerlendirilmektedir.

TURUNCU ULKELER;

Aşı sertifikalı veya Hastalığı Geçirmiş;

⦁ Yolculuk öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu.

⦁ Karantinasız giriş

Aşısız;

⦁ Yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.

⦁ 5 Gün karantina.

Karantina sonunda Covid-19 testi yapılacaktır.

Hastalığı geçirmiş yolcularla ilgili kurallar;

⦁ Seyahat öncesi 180 gün içinde pozitif PCR test sonucu olması gerekmektedir.

04.01.2022 tarihinden itibaren : Seyahat öncesi 90 gün içinde pozitif PCR test sonucu olması gerekmektedir

⦁ Hastalığı geçirmiş ve üzerinden 6 ay geçmiş kişiler, bir doz takviye aşı olmaları halinde, tam aşılı kişi olarak değerlendirilecektir.

Aşı sertifikası ile ilgili kurallar;

⦁ Son dozdan 14 gün geçmiş aşı sertifikaları kabul edilecektir.

⦁ Aşağıda belirtilen aşılardan 2 dozunu farklı aşı işe olması halinde, yolcular tam aşılı olarak değerlendirilecektir.

⦁ 18 yaş altı yolcular aşı sertifikası olan ebeveynleri ile seyahat edebilir.

Kabul edilen aşılar;

-Sinovac Biotech (2 Doz),

-Sinapham (2 Doz),

-Comirnaty (Pfizer-Biontech) (2 Doz),

-Vaxzevria (Astrazeneca-Oxfort) (2 Doz),

-Janssen (Johnson & Johnson için tek doz)

-Sputnik V (2 doz),

-Moderna (2 Doz),

-Novavax (2 Doz)

-Covaxin (2 Doz)

-Covishield (Astrazeneca-Oxfort) (2 Doz)

-Cansınobio (2 Doz)

⦁ 18 yaş altı çocuklar aşılı ebeveynleri ile gelmiş olduklarını ülke kategorisine göre belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar) doğrultsunda ülkeye giriş yapabilirler.

⦁ Charter seferlerde seyahat edecek yolcular geldikleri ülke kategorilerine göre değerlendirileceklerdir. KKTC vatandaşları eğer çift uyruklu ve ikameti KKTC değilse seyahat edebilirler.

⦁ Aşılıya da aşısız yolcular kapalı otel turizmi için seyahat ediyor ise el bilekliği ile kabul edileceklerdir. 5 günden fazla kapalı otel turizminde kalacak yolculara 5. günde PCR test yapılacaktır.

COVID-19 Test: 

⦁ KKTC’ye seyahat edecek bütün misafirlerin numune veriliş tarihi 0-3 gün(0-72 saat) içerisinde olan negatif PCR testi olması gerekmektedir.

⦁ Testlerin fiziki çıktısının alınarak ibraz edilmesi gerekir.

⦁ İngilizce, Fransızca veya Türkçe dil zorunluluğu bulunmaktadır.

⦁ PCR test üzerinde “Yurt Dışı Seyahat Amaçlı Kullanılmaz” ibaresi bulunan testler kabul edilmeyecektir.

PCR testten muaf yolcular;

- 0-5yaş için test zorunluluğu yoktur. (5 yaş dâhil)

- Yeşil ülkelerden gelen son dozdan 14 gün sonrasından 6 aya kadar aşı sertifikası veya seyahat öncesi 30-180 gün arasında pozitif PCR testi olan yolcular.

⦁ Türkiye’ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren KKTC vatandaşlarının KKTC’ye dönerken, KKTC’den alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerli sayılarak, bu kişiler KKTC’ye girişlerinde 5 günlük karantina uygulamasına tabi tutulacaktır.

⦁ KKTC-ECN varışlı uçuşlarda, Türkiye'de yapılmış olan PCR testlerinde QR kodu olmayan misafirler uçuşa kabul edilmeyecektir. QR kodlu testi bulunmayan misafirler, E-NABIZ sistemi üzerinden QR kodlu test sonuçlarına ulaşıp çıktı alabilmektedir.

⦁ Yurt dışından aktarmalı olarak seyahat eden misafirlerde QR kod şartı aranmamaktadır.

⦁ Türkiye’den KKTC’ye seyahat eden misafirler için HES kodu kontrolü zorunlu hale gelmiştir. Temaslı misafirlerin seyahate kabul edilmemesi gerekmektedir.

⦁ Test ve karantina ücretlerinin (KKTC vatandaşları dâhil) belirtilen hesap numaralarına yatırılmış olması ve işlem yapılan personel tarafından kontrol edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Dekontlarını ibraz edemeyen yolcular kabul edilmeyeceklerdir.

⦁ Birleşik Krallık’ta yapılmış ‘NHS’ testler sms olsa dahi kabul edilecektir. İngiltere’den KKTC’ye seyahat edecek yolcuların seyahat tarihlerinden 0-3 gün (0-72) arasında alınmış negatif PCR testi olması gerekmektedir. Bu yolculara ikinci PCR testi yapılacak ve 7 günlük karantinada kalacaklardır. İngiltere’de eğitim gören KKTC uyruklu öğrenciler kendi üniversiteleri tarafından yapılan tüm COVID-19 testleri geçerlidir. Uygulama sadece Birleşik Krallık ile sınırlıdır.

Seyahatinizde herhangi bir aksaklık yaşamamak için formları havalimanına gelmeden önce doldurmanızı önemle rica ederiz.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Yurt İçi Uçuşlarda Uygulanacak Seyahat Kuralları

31 Ağustos 2021

Yurt içi uçuşlarda aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin yurt içinde uçakla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ibrazı ile ilgili uygulamaya devam edilecek olup; şehirlerarası seyahatlerde, HES kodu üzerinden kişilerin hastalığı geçirip geçirmediği, aşı bilgisi veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR test sonucu sorgulaması yapılacaktır.

Uygulama Detayları

1- Uygulama sadece iç hat uçuşları, dış hattan iç hatta doğrudan yapılan uçuşları, iç hattan dış hatta aktarmalı uçuşları ve dış hattan iç hatta aktarmalı uçuşları kapsar.

 *Yurt içi seyahat uygulama kuralları aşağıdaki uçuşlarda yapılacak;

. İç hattan- iç hatta doğrudan yapılan uçuşlar

. İç hattan- iç hatta aktarmalı yapılan uçuşlar

* Yurt dışı seyahat uygulamalarına dair kurallar aşağıdaki uçuşlarda geçerli olacaktır;

. Dış hattan- iç hatta doğrudan yapılan uçuşlar

. İç hattan- Dış hatta aktarmalı yapılan uçuşlar

. Dış hattan- iç hatta aktarmalı yapılan uçuşlar

2- 18 yaş atı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaftır. 17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcuların, aşı veya bağışıklık şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunması gerekiyor. 

3- Yolcuların uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 aşı kartına (Johnson& Johnson aşısı için tek toz) sahip olması gerekiyor.  (Bir yolcunun aşılı kabul edilebilmesi için en az 2 doz aşılı olması ve ikinci aşısından itibaren en az 14 gün geçmiş olması )(Johnsson&Johnsson aşısı için 1 doz +14 gün yeterli kabul edilmektedir.)

4- En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) Covid-19 PCR test sonucu “pozitif” olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş “iyileşme sertifikası” sahibi olan yolcular, hastalığı geçirmiş olarak kabul edilir. Yolcunun hastalık sonrası karantinasının bitmiş ve HES kodunun risksiz statüsüne geçmiş olması gerekiyor. 

5- Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 aşı kartına sahip yolcular yurt içi uçuşlarını gerçekleştirebilirler.  

6- 3, 4 ve 5. maddelerde açıklanan aşı veya bağışıklık şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, negatif PCR testi sonucu talep edilir. 

7- PCR testi için uçağın kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekiyor. 

8- Seyahat için sadece PCR testi kabul edilmektedir. Antijen veya hızlı test gibi alternatif testler kabul edilmemektedir. 

9- Uçuş öncesinde; yolcular tarafından negatif PCR test sonucunun e-Nabız sistemine yansıyıp yansımadığının kontrol edilmesi, test yaptırılan sağlık kuruluşundan sonucun e-Nabız sistemine kaydedilmesinin talep edilmesi ve ek olarak yolcuların test sonuçlarını fiziki çıktı şeklinde yanlarında bulundurması tavsiye edilir. 

10. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler, PCR testi uygulamasına tabidirler. 

11- Yurt dışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık Bakanlığı sistemlerine yansımamış olan T.C. vatandaşları, aşı kartlarını göstererek uçuşa katılabilirler. Bu yolcuların aşı kartı, Health Pass uygulaması üzerinden QR okutarak kontrol edilecektir. 

12- Yurt içinden alınmış PCR test sonuçları HES uygulamasına aktarılmamış ise yolcunun elindeki test sonuçları kabul edilmeyecektir. Yolcunun PCR test sonucu yeni çıktığı için henüz HES uygulamasına yansımamış olursa; test, e-Nabız veya HES uygulamasından QR kod okutularak kontrol edilecektir.  

13- PCR testini yurt dışında yaptırmış olanlar yolcular için manuel kontrol yapılacaktır. 

14- 11, 12 ve 13. maddelerde yer alan istisnalar dışında uçuşa kabul sırasında yapılacak HES uygulamasından sorgulama sonucu dikkate alınıp, onay verilmeyen yolcular manuel evrak kontrolüyle uçuşa kabul edilmeyecektir. 

15- Seyahat kontrol uygulaması TC Kimliği ibraz eden kişiler için değil uyruk fark etmeksizin tüm yolcuları kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

16- Yurt dışında aşı olan kişilerin aşılamaları kabul edilecektir. Ülkemiz vatandaşı olan ve Yurt dışında aşı yaptıran kişilerin aşı kayıtları HSYS (Halk Sağlığı Yönetim Sistemi) Vaka Takip Modülüne kayıt edilmesi durumunda HES uygulamasında gösterilebilecektir.

17-  İkili anlaşma kapsamında kabul edilen veya DSÖ Sertifikasyon kapsamında olan aşılar geçerli olup, uygulanan ülkelerdeki aşı şemasında yer alan doz sayısına göre değerlendirilecektir.

18- HES uygulamasına aktarımı yapılamayan PCR test sonucu ve aşı sertifikaları için Latin alfabesi ile düzenlenmiş olma şartı aranacaktır.


Saygılarımızla

Revize-Türkiye Koronavirüs Regülasyonları Hakkında

30 Temmuz 2021

Türkiye Covid-19 regülasyonlarını içermekte olan güncel NOTAM'a göre Türkiye'ye aşı sertifikası kapsamında giriş yapabilecek  yolcuların Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı veya Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım izni verilen aşılanmalar sonucu sertifikaları olmaları gerekmekte olup, ilave olarak otoriteler tarafından iletilmiş olan resmi yazılara göre Sırbistan, Macaristan, Kazakistan, Irak, Libya, Japonya, Endonezya ve Filipinler aşı sertifikaları ülkemiz tarafından kabul edilmektedir.

Bununla birlikte değişen pandemi şartları nedeniyle otoritelerce karşılıklı aşı anlaşması sağlanan dış ülkelerin Covid-19 regülasyonlarının değişebildiği tespit edilmiş olup (ilave PCR ve/veya karantina uygulamaları), dış ülkelerdeki covid-19 regülasyonları için istasyon yetkililerinden iletilen güncel yayınların ve ilgili platformların takip edilmesi gerekmektedir.


Yeni Tip Çipli Kimlik İle Seyahat Hakkında

07 Temmuz 2021

T.C. İçişleri Bakanlığı’ndan tarafından yapılan açıklamaya istinaden,


Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna’ya yapılacak seyahatlerde, 


  • 18 yaşından küçük yolcuların  (çocuklar ve bebekler dahil) yeni tip, çipli kimliklerini seyahat belgesi olarak kullanabilmeleri için fotoğraflı kimlik belgesi ibrazı zorunluluğu getirilmiştir. Fotoğrafsız kimlik kartı ile yapılacak seyahatlere izin verilmeyecektir.

  • Çocuk yolcuların anne, babasıyla ya da herhangi biri ile seyahatlerinde ek evraklar (muvafakatname) talep edilebilir.

  • KKTC  gerçekleştirilecek seyahatler için  1 Ekim 2021 ‘e kadar bu şart aranmayacaktır.


K.K.T.C.'ye Nüfus Cüzdanları ile Yapılan Seyahatler Hakkında

27 Mayıs 2021

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilendirmeye göre, 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC'ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacak ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartlarıyla çıkış yapılacaktır.

Bu şartı sağlayamayan yolcular, uçuşa kabul edilmeyecektir.

Saygılarımızla,

Basra Covid-19 Kısıtlamaları Hakkında

27 Mayıs 2021

Aşağıdaki ülke vatandaşlarının,  kendi bölgelerinde mutasyona uğramış Covid-19 nedeniyle Basra'ya girmeleri yasaklanmıştır.

* Suriye

* Hindistan

* Pakistan

* Bengal

* Sri Lanka

* Bahreyn

* Nepal

* Kolombiya

* Brezilya

15 Mayıs 2021 İtibariyle Türkiye tarafından PCR Testi Talep Edilmeyecek Ülkeler

25 Mayıs 2021

25 Mayıs 2021 itibari ile seferlere başlayacak olan ASM-ASMARA uçuşları için COVID-19 kısıtlamaları/uygulamaları aşağıdaki gibidir: 

- Geçerli COVID-19 aşı sertifikası olanların dışında tüm yolcuların 72 saat önce alınmış negative PCR test sonuçlarının ibraz etmesi gerekmektedir. 

- ASM varışında aşı olmuş ve/veya aşı olmamış tüm yolcular Rapid Antigen testine tabii tutulacaktır.Sadece aileleri ile birlikte seyahat eden 6 yaşın altındaki çocuklardan antigen test yapılmayacaktır. 


Singapur'dan Hong Kong'a Transit Yolcuların Taşınmasının Askıya Alınması

19 Nisan 2021

Singapur Havayolları (SIA), 17 Nisan 2021 tarihinden itibaren bir sonraki duyuruya kadar, Hong Kong'daki yeni yasal gereklilikler nedeniyle,Singapur'dan Hong Kong'a transit yolcu taşımayı durduracaktır. Hong Kong'dan Singapur'a olan uçuşlar  etkilenmeyecek olup, Hong Kong'dan gelen yolcuların, Singapur Changi Havaalanı üzerinden son varış noktalarına transfer yapmalarına izin verilecektir.

Singapur'dan çıkış yapmayan ama Hong Kong'a bağlantılı bir SIA uçuşunda bulunan transit yolcular için de, biletletlerinin iptal cezası alınmadan iade edilmesi konusunda çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hong Kong'a direkt SIA uçuşu ile Singapur'dan çıkış yapan ama transit olmayan yolcularımızın seyahatlari bu durumdan etkilenmeyecektir. Ancak, geçerli bir COVID-19 (PCR) test sertifikası dahil tüm gereksinimleri karşıladıklarından emin olmaları gerekir.

Fas ve Cezayir Vatandaşlarının Tunus Uçuşlarına Kabul Edilmemesi

16 Nisan 2021

Fas’a girişlerde 18 Kasım 2021 itibari ile sadece İKİ DOZ AŞI YAPTIRMIŞ ve 2.dozun üzerinden 2 hafta geçmiş olan ve aşı kartı bulunduran yolcular kabul edilecektir .

PCR testi kabul edilmeyecektedir.

NOT : 6 yaş altı PCR testinden muhaftır. 

6-12 yaş             PCR ile seyahat edebiliyor ( 48 saat )

12 yaş                ve üzeri için 2 doz aşı ve aşı kartı zorunlu (14 gün geçmiş olması şartıyla)

Tunus üzerinden Fas'a geçmek isteyen yolcuların Tunus uçuşlarına kabul edilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Tunus'da kalacağını beyan eden Fas pasaportlu yolcuların, Tunus'da kalma sebeplerini gösteren destekleyici doküman ibraz etmeleri zorunludur.(Turizm,gezi gibi sebepler geçerli sebepler değildir.

Ayrıca Cezayir sınırlarının hala kapalı olması sebebiyle, Cezayir pasaportlu yolcuların da Tunus uçuşlarına kabul edilmemesi hususunu hatırlatmak isteriz.

Yurt Dışı seyahatlerde Ülkelere Giriş Kuralları ile İlgili Önemli Bilgilendirme!

13 Nisan 2021

Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili;  hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu için tıklayınız. 

Yurt Dışı Seyahatlerde İbraz Edilecek PCR Testi İçin Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları!

18 Mart 2021

Yurt dışına yapılacak seyahatlerde, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tanı laboratuvarından alınan PCR testleri ile yolcular uçuşa kabul edilecektir.

Yetkilendirilmiş Covid-19 Tanı Laboratuvarları için tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.Türkiye'ye Giriş Formu Hakkında Önemli Bilgilendirme!

13 Mart 2021

15 Mart 2021 tarihi itibari ile yurt dışından Türkiye'ye seyahat edecek Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu tüm yolcuların uçuşlarından önceki 72 saat içerisinde https://register.health.gov.tr/ adresi üzerinden ''Türkiye'ye Giriş Formu''nu elektronik ortamda doldurmaları gerekmektedir. 

Check-in işlemleri esnasında negatif PCR test sonucu ile beraber önceden doldurulmuş olan bu formun bir çıktısının veya mobil cihaz ekran görüntüsünün havayolu yetkililerine ibraz edilmesi gerekmektedir. Formun ibraz edilmemesi durumunda yolcular uçuşa kabul edilmeyeceklerdir.

Form doldurulduğunda her kişi için HES kodu oluşturulacak ve bu kişiler ülkemizde seyahatleri ve konaklamaları sırasında bu kodu kullanabileceklerdir.

Formu doldurmayan yolculardan uçuş öncesinde kontuarda doldurmaları istenecektir.

Saygılarımızla

İngiltere Uçuşları İçin Transit Vize Kuralı

10 Mart 2021

Avrupa Birliği bünyesinden ayrılan İngiltere için artık Türkiye çıkışlı/dönüşlü Almanya aktarmalı olarak seyahat edecek yolcular için Transit/Schengen Vize veya geçerli Amerika, Kanada, Japonya Vizesi gerekmektedir.

Sadece İngiltere Vizesi veya oturumu artık yeterli olmayacaktır. 

Saygılarımızla

Kigali Ruanda Covid-19 Pcr-Test Uygulamalari / Kigali Rwanda Covid-19 Pcr-Test Restrictions

01 Mart 2021

Tüm yolcularımız (uyruğundanbağımsız olarak) aşağıdaki kurallara göre uçuşlara kabul edileceklerdir.

Beş (5) ve üzeri yaşındaki tüm yolcularımızın, Negatif PCR Testini (İngilizceveya Fransızca) ibraz etmesi zorunludur. PCR testinin geçerliliği maksimum 72saat (3 gün) olmalıdır. Yolcularımızın ilk çıkış noktasındaki uçuş kalkış saatibaz alınacaktır. Otorite tarafından PCR-Test sonucundaki numune alma saatireferans olarak kabul edilecektir.

Tüm yolcularımızın belirlenmiş otellerde (güncel liste için bkz: https://travel.rbc.gov.rw/travel/) 24 saatlik otel rezervasyonu ibrazı zorunludur.

Tüm yolcularımızın negatif test sonuçlarını ve otel rezervasyonbilgilerini yükleyerek https://travel.rbc.gov.rw/travel/sitesi üzerinden PLF doldurması ve unique code ibraz etmesi zorunludur.

Saygılarımızla.

--

All our passengers (regardless of nationality) will be accepted onflights according to the following rules.

All passengers (except under 5 years old accompanied children) mustpresent a Negative PCR-Test taken max. 72 hours (sample collection) beforetheir first departure.

All passengers must present their 24 hour valid hotel booking from adesignated hotel. To see the updated designated hotel list pls check: https://travel.rbc.gov.rw/travel/

All passengers must upload their negative PCR-Test result and hotelbooking via https://travel.rbc.gov.rw/travel/during filling their PLF and present their unique code before boarding.

Best Regards.

DUBAI' ye Gelen ve DUBAI' den Giden veya Aktarma Yapan Yolcular İçin COVID Test Uygulamaları Hakkında

26 Şubat 2021

Herhangi bir ülkeden Dubai'ye yapılacak olan seyahatlerdeyolcuların varıştan en fazla 72 saat öncesinde yaptırmış oldukları COVID-19 PCR negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Bu uygulamaya Körfez Ülkelerinden seyahat eden yolcular dadahildir.

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına ise ülkeye varıştahavalimanında COVID-19 PCR testi uygulanacaktır.

12 yaşın altındaki çocuklar COVID-19 PCR testinden muaftır.

Aşağıda yer alan, Türkiye'nin de dahil olduğu ülkelerdenDubai'ye seyahat eden yolcular, Dubai'de ikametgah sahibi olsalar dahi, varıştaikinci bir PCR testine tabi tutulacaklardır.

Afganistan,Angola,Arjantin,Bangladeş,Brezilya,Cibuti,ÇekCumhuriyeti, Endonezya,Eritre,Etiyopya,Fas,Fildişi Sahili, Filipinler,Gana,Gine, Güney Afrika,Güney Sudan,Gürcistan,Hırvatistan,Hindistan,Irak,İran,İsrail,Kamboçya,Karadağ,Kenya,Kıbrıs,Lübnan,Macaristan,Malta,Mısır,Moldova,Myanmar,Nepal,Nijerya,Pakistan,ÖzbekistanRomanya,Ruanda,Rusya,Senegal,Slovakya,Somali,Somaliland,Sudan,Suriye,Şili,Tacikistan,Tanzanya,Tunus,Türkiye,Türkmenistan,Uganda,Ukrayna,Ürdün,Vietnam,Zambiya, Zimbabve

Bu ülkelerden Dubai aktarmalı seyahat eden yolcular, uçuştanönce en fazla 72 saat öncesinde yaptırmış oldukları COVID-19 PCR negatiftestini ibraz edecek ve seyahat ettikleri ülkenin COVID-19 PCR testikurallarına tabi olacaktır.

Aşağıda yer alan genel PCR COVID-19 test kuralları bütünülkeleri kapsar:      

·  Test sonucu bir polimerazzincir reaksiyonu (PCR) testi için olmalıdır. Antikor testleri ve evde testkitleri dahil olamak üzere diğer test sonuçları Dubai'de kabul edilmeyecektir.

·  Seyahatten öncetest yaptırılması halinde, check-in esnasında gerçekleşecek kontrollerde, testraporu İngilizce veya Arapça dillerinde düzenlenmiş resmi ve basılı olarakibraz edilmelidir. SMS ve dijital raporlar kabul edilmez.

Bakü (GYD) Yolcu Kabul Şartları / Baku (GYD) Passenger Acception Rules

26 Şubat 2021

01 Mart 2021 tarihinden itibaren Bakü' ye seyahat edecekyolcularımız için ilgili bültende belirtilen şartlara ilave olarak PCR testinQR kodlu olma zorunluluğu getirilmiştir.

QR kodlu PCR testi olmayan yolcularımız INAD olarak gerigönderilecektir.

Saygılarımızla.

--

As of 01 March 2021 PCR testing must be QR coded in additionto the conditions specified in the relevant bulletin for passengers travellingto Baku.

Passengers without a QR-coded PCR test will be sent back asINAD.

Best Regards.

Riskli Ülkelerden Türkiye' ye Giriş Yapacak Yolcular İçin Covid-19 Uygulaması Hakkında

26 Şubat 2021

Türkiye Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yayınlanan G0991/21 Notam'a istinaden, 22 Şubat 2021 tarihi, saat: 21:00 UTC itibarıylariskli ülkeler kategorisinde yer alan, Brezilya, Danimarka, Güney Afrika veBirleşik Krallık' dan ülkemize yapılan tüm uçuşlar aşağıdaki şartlar dışındaikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur:

Havayolları sadece Türkiye' den Brezilya, Danimarka, GüneyAfrika ve Birleşik Krallık' a yolcu taşıyabilecektir.

Havayolları üçüncü ülkelere transit yolcu taşıyabilecektir.

Son on (10) gün içinde Birleşik Krallık ve Danimarka' dabulunmuş olan yolcular, Türkiye' ye girişlerini izleyen on dört (14) günboyunca belirttikleri ikamet adresinde karantinada tutulacaktır. Onuncu gündePCR testi yapılacak ve test sonucunun negatif olması halinde karantina sonaerecektir.

Son on (10) gün içinde Brezilya ve Güney Afrika' da bulunmuşolan yolcular, Türkiye' ye girişlerini izleyen on dört (14) gün boyuncaValiliklerce belirlenen yerlerde karantinada tutulacaktır. Onuncu günde PCRtesti yapılacak ve test sonucunun negatif olması halinde karantina sonaerecektir.

6 yaş ve üzeri tüm yolcuların son yetmiş iki (72) saatiçerisinde yapılmış negatif SARS-COV-2 PCR test sonuçlarını uçağa binmedenibraz etmeleri gerekmektedir.

İnsanı yardım ve tüm kargo uçuşları bu kısıtlamalardanmuaftır.

Mürettebat için PCR testi ve karantina zorunluluğubulunmamaktadır.

Güney Kore Covid 19 Uygulamaları Hakkında / About Covid-19 Restrictions South Korea (25.02.2021)

25 Şubat 2021

Güney Kore' ye seyahat etmek isteyen yolcularımız için 19Şubat 2021 tarihi itibarıyla güncellenen uygulama ve kurallar aşağıda yeralmaktadır.

Vize:

Vize muafiyeti anlaşmalı ülkelerden gelen vizeden muaf tümyolcular (toplam 90 ülke)

25 Nisan 2020 öncesinde düzenlenmiş tek veya çok girişli kısasüreli (TYPE C-1 VE C-3) Kore vizeleri iptal edilmiştir.

İstisnalar: Diplomatik / Resmi pasaporta haiz kişiler, uçuşekipleri, ABTC/APEC kart taşıyıcıları, oturum kartı olanlar

Giriş Kuralları:

Güney Kore' ye seyahat edecek tüm yolcularımız uçuşsaatinden en erken 72 saat önce negatif PCR test sonucunu ibraz etmekzorundadır. Test sonucu İngilizce veya Kore' ce olmalıdır.

Test sonucunda;

Yolcunun İsmi / Soyadı, Test türü, Düzenlenme tarihi, Doğumtarihi, Test yapılma tarihi ve Test kurumunun damgası veya imzası

İstisnalar: Transit yolcular veya 6 yaşından küçük çocuklar

Bilgi:

24 Şubat 2020 itibarıyla tüm Güney Kore vatandaşları da aynıkurallar geçerli olmak üzere test yaptırmak zorundadır. (İnsani yardım veyaresmi görevli olarak seyahat eden ve karantina istisna belgesi olanlar)

PCR test ibraz edemeyen Kore vatandaşları devletin tespitedeceği tesislerde 14 gün kalacak olup masraflar yolcu tarafındankarşılanacaktır.

Nepal ve Filipinler' den seyahat eden tüm yolcular Korehükümeti tarafından akredite edilmiş test laboratuvarlarından test getirmekzorunda olup, bu tesisleri ilgili ülkenin web sitesinden kontrol edebilirler.

Karantina Kuralları:

Kore' ye giriş yapan tüm yolcular;

Kore vatandaşları ve oturum kartı olan yabancı ülkevatandaşı yolcular kayıtlı ikametlerinde 14 gün boyunca karantinaya tabidir.

Kore gelişlerinde PCR Test ibraz edemeyen tüm Korevatandaşları 14 gün boyunca karantina tesisinde kalacak olup masrafları yolcutarafından karşılanacaktır.

Kısa süreli vizeye sahip tüm yolcular 14 gün boyuncadevletin belirleyeceği tesiste karantinaya girmek zorundadırlar.

Transfer Kuralları:

Konfirme devam bileti olan tüm yolcular 24 saat içinde devamuçuşuna binmek zorundadır.

Tayland Vatandaşları: Tayland Büyükelçiliğinden veyaKonsolosluğundan düzenlenen yazı ile Tayland' a dönüş yapabilirler.

Moğolistan Vatandaşları: Moğolistan varışlı veya çıkışlıyolcular Transfer yolcu olarak Kore ye gelemez.

Saygılarımızla.

--

Visa: 

All visa-exempt passengers from countries with visaexemption agreements (90 countries in total)

Single- or multiple-entry Korean visas for short-term stay(TYPE C-1 AND C-3) issued on or before April 5, 2020 are no longer valid.

Exemptions: Diplomatic/official passport holders, cabincrew, ABTC/APEC cardholders, long-term visa holders

Entry Regulations: 

Passengers must have a printed medical certificate with anegative PCR test result at most 72 hours before departure from the firstembarkation point. The certificate must be in English or Korean and includefollowings.

Name of passenger, Name of Test, Test Result, Issue date,Date of birth, Date of test, and Stamp of issuing institute (or signature)

Exemptions: Transit passengers, Passengers under the age of6

Note:

All Koreans are also required to have PCR test from February24 (except humanitarian or official duty personnel who hold quarantineexception letter)

In case Korean passenger didn' t bring PCR and arrivedKorea, they have to stay in government quarantine facility at own expense.

Passengers arriving from Nepal or Philippines must have acertificate issued by an approved laboratory and details can be found at theKorean embassy website in those countries.   

Quarantine Requirements: 

All Korean and foreign nationals entering Korea;

Korean nationals and long-term foreign residents withregistered residence in Korea: 14-day self-isolation

In case Korean passenger didn' t bring PCR and arrivedKorea, they have to stay in government quarantine facility at own expense

Short-term foreign residents: 14-day quarantine (ingovernment facility at own expense)

Transfer Regulation:

Holders of confirmed connecting flight ticket and passengerstransferring within 24 hours

Thai Nationals: Document issued by the Thai Embassy(Consulate-General) required upon return to Thailand

Mongolian Nationals: Only eligible to transfer to anothercountry from a country that is not Mongolia

 

Best Regards.

Alman Havalimanlarında Tıbbi Maske Takma Zorunluluğu

27 Ocak 2021

1 Şubat 2021 tarihinden itibaren tüm yolcularımızın, Almanya’daki havalimanlarında ağız ve burunlarını kapatacak şekilde tıbbi maske (FFP2 tipi, ventilsiz KN95/N95 tipi veya cerrahi maske) takmalarının zorunlu hale geleceğini ve söz konusu tarihten itibaren havalimanı içindeyken yıkanabilir kumaş veya farklı bir materyalden yapılmış maske kullanımına izin verilmeyeceğini bildirmek isteriz.

SunExpress uçuşlarında mevcutta bulunan tıbbi maske takma zorunluluğu aynı şekilde devam etmektedir.


Yurt Dışı Uçuşlarda, Ülkeler ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları ve Uygulamalar

20 Ekim 2020

Covid-19 tedbirleri kapsamında seyahat edilecek ülke ile ilgili kurallar ve uygulamalar, ülkelere göre farklılık göstermekte olup, uçuşların gerçekleştiriliyor olması, seyahat etmek için yeterli değildir.  Bu nedenle, yurt dışı seyahatinizden önce, gidilecek ülkenin seyahat kuralları ile ilgili güncel bilgileri edinmeniz gerekmektedir.


Ülkeler ile ilgili seyahat kuralları, sıklıkla değiştiğinden, seyahatinize engel bir durum ve risk teşkil etmemesi açısından;  gideceğiniz ülkedeki kural ve uygulamalar ile ilgili güncel bilgileri, resmi yayın organlarından, ilgili konsolosluklardan veya hava yollarından  kontrol etmenizi önemle  tavsiye ederiz.


Transit veya varış noktasındaki ülkelere göre; seyahat edilecek ülke ile birlikte, aktarmalı uçuşlarda, transit geçilecek ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ile ilgili güncel bilgilere ve uygulamalara, IATA tarafından yayınlanan sayfa https://www.iatatravelcentre.com/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Kısıtlamalar, herhangi bir özel statüsü bulunmayan Türk vatandaşları için geçerlidir. Özel statüdeki (öğrenci, sağlık, diplomatik görev vb. amaçlarla seyahat ediyorsanız) Türk vatandaşları için güncel bilgileri bu sayfa üzerinden kontrol etmenizi öneririz.


Seyahat için zorunlu tutulan form/evrak ve Covid-19 testi (vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni, PCR Test, vb...) gibi belgelerin eksik veya hatalı ibraz edilmesi durumunda, yolcular uçuşa kabul edilmemektedir.


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm,


Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup içinde bulunduğumuz dönem itibari ile ülkeler ile ilgili seyahat uygulamaları sıklıkla değiştiğinden, bilgilerin güncelliği konusunda herhangi bir teyit oluşturmamakta ve uçuş garantisi verilememektedir.


Gideceğiniz ülke ile ilgili seyahat uygulamaları ve kısıtlamaları hakkındaki güncel bilgilere; aktarma ve varış noktasındaki ülkelerin resmi yayın organlarından ve resmi otoritelerden (konsolosluklardan) ulaşmanız gerektiğini önemle hatırlatır, söz konusu kurallar ile ilgili  güncel bilgilerin edinilmesi ve seyahate uygun prosedürlerin yerine getirilmesinin, yolcuların sorumluluğunda olduğunu belirtmek isteriz.

Bahreyn Transit Vize Bilgilendirmesi

28 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Bahrain Muharraq Uluslararası Havalimanı aktarması olan tüm dünya ülke vatandaşları, bilet tek yön olmadığı sürece, transit alandan çıkmamak koşulu ile transit geçişte vize gerekmeksizin seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Tek yön bilet sahibi yolcuların Bahreyn Konsolosluğu ile iletişime geçmelerinde fayda bulunmaktadır.

Saygılarımızla

Türk Vatandaşları İçin Bahreyn Vize Bilgilendirme

07 Ocak 2020
Sayın Yolcularımız,

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, Türk vatandaşları için yürürlükte olan vizesiz giriş uygulaması sona ermiş olup, Bahreyn'e seyahat edecek olan tüm Türk vatandaşlarının https://www.evisa.gov.bh/ adresinden vize başvurularını online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

▪Transit geçiş gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

Saygılarımızla.

Çin Halk Cumhuriyeti Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Önemli Uyarı ve Hatırlatma! // Sichuan Airlines //

08 Kasım 2019

Sayın Yolcularımız,

Sichuan Airlines ile gerçekleştireceğiniz Çin Halk Cumhuriyeti aktarmalı farklı ülke biletlemelerinde yolcularınızın Çin vizesi olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz ve yolcularınıza hatırlatınız.

Devam uçuşları Çin Halk Cumhuriyeti dışına gerçekleşecek olan yolcuların mağduriyet yaşamamaları için kesinlikle Çin Halk Cumhuriyeti vizesi sahibi olmaları zorunludur.

Saygılarımızla.

Türkiye - Kaliningrad Arası E-vize Anlaşması

07 Ağustos 2019

Sayın Yolcularımız,

Türkiye Cumhuriyeti ve Kaliningrad arasında varılan anlaşma gereği T.C vatandaşları 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Kaliningrad'a ücretsiz e-vize ile giriş yapabilecektir.

Saygılarımızla