Duyurular

Bahreyn Transit Vize Bilgilendirmesi

28 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Bahrain Muharraq Uluslararası Havalimanı aktarması olan tüm dünya ülke vatandaşları, bilet tek yön olmadığı sürece, transit alandan çıkmamak koşulu ile transit geçişte vize gerekmeksizin seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Tek yön bilet sahibi yolcuların Bahreyn Konsolosluğu ile iletişime geçmelerinde fayda bulunmaktadır.

Saygılarımızla

Singapur Hava Yolları’ndan Transit Yolculara Özel Hediye Çeki Fırsatı!

20 Ocak 2020

Singapur Hava Yolları ve SilkAir, transit yolcuları için 20 Singapur Doları değerinde hediye çeki kazanma fırsatı sunuyor. 

20SGD değerindeki Changi transit hediye çeki; 31 Mart 2020 tarihine kadar seyahat edecek yolcular için geçerlidir.

Yolcuların, uçuş kartlarının ve elektronik biletlerinin her ikisini de ibraz etmek şartıyla çeklerini Changi Havalimanı’nda, Terminal 2 ve 3’te yer alan iShopChangi Collection Centre’dan temin edebilirler.

Bu hediye çekleri aynı zamanda 2. ve 3. Terminalde bulunan Ambassador Transit Lounge'da 2 saate kadar vakit geçirmek için yapacağınız tek seferlik girişte kullanılabilir.

Ambassador Transit Lounge'da geçirilen 2 saat sonrasında uzatılması durumunda her saat başı için 12 SGD ödeme yapılması gerekmektedir. Alkollü içecekler ve masaj hizmetleri için %10 indirimin yanı sıra yolcular hediye çekini spor salonuna giriş, uyku odası veya mevcut diğer bekleme salonu için de kullanılabilirler.

Diğer hüküm & koşullar;

- Hediye çekleri stoklarla sınırlıdır.

- Çekler tek kullanımlıktır.

- Değiştirme, uzatma veya iade talepleri kabul edilmez.

- Yolcular, çeki sadece mevcut seyahatleri sırasında alabilir.

- Geçmiş ve gelecek seyahatler ile ilgili biriktirilen çekler kabul edilmez.

- Çekler mağazalardaki mevcut promosyonlarda kullanılamayabilir.

- Çekler, Singapur Havayolları uçuş kartı ayrıcalıkları haricinde, devam eden başka bir promosyon ile birleştirilip, kullanılamaz.

- Changi Havalimanı, öncesinde herhangi bir bildirim yapmaksızın bu hüküm ve koşullarda değişiklik yapma ve iptal hakkını saklı tutar.

Suudi Arabistan Girişlerinde Turistik Vize Uygulaması Hakkında

08 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Otoritesinin bilgilendirmesi doğrultusunda, Suudi Arabistan’a girişlerde kapıda turistik vize verilmesi uygulamasına başlanmıştır.Bu uygulama Suudi Milli Taşıyıcıları ile seyahat eden yolcular için mümkün olacaktır.

Bu kapsamda;

1- Normal pasaport sahibi yolcularımızın, pasaport süresinin Suudi Arabistan`a varış gününden itibaren en az 6 ay geçerli olması,

2-Pasaportunda geçerli ABD, Birleşik Krallık (İngiltere) veya Schengen ülkelerinden birine ait turistik veya iş vizesi olması,

3-Vize alınan ülkeye en az bir sefer seyahat etme ve vize alınan ülkeye giriş damgası ibraz etmesi, gerekmektedir.

-Bütün bu şartları yerine getiren herhangi bir ülke vatandaşına , Suudi Arabistan`a girişte turist vizesi verilebilecektir.

-Girişler Suudi Arabistan`daki herhangi bir uluslararası hava limanından yapılabilecektir.

Saygılarımızla

Türk Vatandaşları İçin Bahreyn Vize Bilgilendirme

07 Ocak 2020

Sayın Yolcularımız,

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, Türk vatandaşları için yürürlükte olan vizesiz giriş uygulaması sona ermiş olup, Bahreyn'e seyahat edecek olan tüm Türk vatandaşlarının https://www.evisa.gov.bh/ adresinden vize başvurularını online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

▪Transit geçiş gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

Saygılarımızla.

Cidde Havalimanı Yeni Yolcu Terminali Hakkında

26 Aralık 2019

Sayın Yolcularımız,

15 Ocak 2020 tarihi itibariyle, Saudia Airlines'ın İstanbul ve Ankara çıkışlı tüm Saudia ucuşları Cidde

Havalimanı Yeni 1 Numaralı Terminal Kompleksinden gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla.


Çin Halk Cumhuriyeti Aktarmalı Uçuşlar Hakkında Önemli Uyarı ve Hatırlatma! // Sichuan Airlines //

08 Kasım 2019

Sayın Yolcularımız,

Sichuan Airlines ile gerçekleştireceğiniz Çin Halk Cumhuriyeti aktarmalı farklı ülke biletlemelerinde yolcularınızın Çin vizesi olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz ve yolcularınıza hatırlatınız.

Devam uçuşları Çin Halk Cumhuriyeti dışına gerçekleşecek olan yolcuların mağduriyet yaşamamaları için kesinlikle Çin Halk Cumhuriyeti vizesi sahibi olmaları zorunludur.

Saygılarımızla.

LÜBNAN-BEYRUT Uçuşları Hakkında

08 Kasım 2019

Sayın Yolcularımız,

Lübnan ülke makamından alınan bilgiye göre Türkiye ‘den ve İsviçre veya Avrupa Ekonomik Alana üye devletlerden çıkış yaparak bu parkurda seyahat eden Suriye vatandaşların pasaportlarının içinde birer adet yasal giriş ve çıkış damgası olmalıdır. Aksi takdirde seyahatinize izin verilmemesi durumunda Ucuzabilet.com sorumlu olmayacaktır. * EEA ( Avrupa Ekonomik Alanı) Avusturya , Belçika , Bulgaristan , Hırvatistan, Kıbrıs , Çek Cum . , Danimarka, Estonya, Finlandiya , Fransa , Almanya, Yunanistan, Macaristan , İzlanda, İrlanda ( Cum. ) İtalya, Letonya , Lihtenştayn , Litvanya Lüksemburg , Malta, Hollanda , Norveç , Polonya , Portekiz , Romanya , Slovakya, Slovenya , İspanya, İsveç , Birleşik Krallık

Saygılarımızla

Türkiye - Kaliningrad Arası E-vize Anlaşması

07 Ağustos 2019

Sayın Yolcularımız,

Türkiye Cumhuriyeti ve Kaliningrad arasında varılan anlaşma gereği T.C vatandaşları 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Kaliningrad'a ücretsiz e-vize ile giriş yapabilecektir.

Saygılarımızla

Gulf Air//Öğrenci Biletlerinde Ücretsiz Ek Bagaj Hakkı!

13 Mayıs 2019

Sayın Yolcularımız,

Gulf Air ile öğrenci yolcularınız için gerçekleştireceğiniz biletlemelerde artık tüm uçuş ağımız dahilinde*, ücretsiz 1 parça ek bagaj hakkı (23KG) eklenmekte.

Uçuş tarihi esnasında geçerliliği devam eden öğrenci kimlik kartını Gulf Air kontuarında uçuş öncesinde ibraz eden tüm öğrenci yolcularımıza ücretsiz 1 parça ek bagaj hakkı tanımlanacaktır.

▪Yalnızca Gulf Air uçuş numaralı ve Gulf Air'ın gerçekleştirdiği uçuşlar için geçerlidir.

 Saygılarımızla

Aeroflot Uçuşlarında Yeni Havalimanı Değişikliği

28 Mart 2019

Sayın Yolcularımız,

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilen tüm Aeroflot uçuşları 7 Nisan 2019 tarihinden itibaren yeni “İstanbul Havalimanina” transfer edilecektir.

Saygılarımızla.

United Hava Yolları - Lityum Pil Kısıtlaması

11 Temmuz 2018


United Hava Yolları 09 Temmuz 2018 tarihi itibariyle, kabin içi ve uçağa verilecek bagajlarda bulunabilecek lityum pilleri, bağlı olduğu cihazlardan ayrılmadığı takdirde uçuşa kabul etmeyecektir.


Bilgilerinize sunarız.

Amerika Uçuşları Toz Yasağı

19 Haziran 2018


Amerikan Ulaştırma Güvenlik İdaresi TSA (Transportation Security Administration) tarafından alınan karar gereği Amerika’ya yapılacak uçuşlarda toz ürünlerin (un, şeker, kahve, baharat, süttozu, kozmetik vb.) yolcu beraberinde taşınmasına bazı kısıtlamalar getirilmiştir.

27.06.2018 tarihi itibarıyla başlayacak kısıtlamaya göre, kişi başı 350 ml ve/veya daha fazla toz içerikli maddelerin kabin içerisinde taşınması yasaklanmıştır.

Kabin içerisinde taşınacak 350 ml altındaki toz ürünler ise kontrole tabi tutulacak olması nedeniyle, yolcuların seyahat esnasında kabin içerisinde kullanımı gerekli olmayan tüm toz ürünleri el bagajları içerisine yerleştirmeleri ve check-in esnasında uçak altı kargo bölümüne teslim etmeleri tavsiye olunur.

- Pasaport sonrası gümrüklü alanlardan alınan ve kilitli poşetler içinde tutulan toz içerikli maddeler yolcu yanında kabin içinde taşınabilir.

- Yolcu yanında medical/ilaç tarzında birleşimler ve bebek mamaları (mühürlü olması koşuluyla) 350 ml ve daha büyük limitlerde yolcu yanında kabin içinde taşınabilir.

Emirates Havayolları - Islamabad Havalimanı Değişikliği

20 Nisan 2018


21 Nisan 2018 itibariyle, 
Emirates Havayolları'nın EK612, EK613, EK614 ve EK615 sefer sayılı Islamabad uçuşları Benazir Bhutto International Airport yerine Islamabad International Airport’dan gerçekleştirilecektir.

Sefer saatlerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır.

SunExpress Antalya Terminal Değişikliği

12 Nisan 2018

Antalya (AYT) kalkışlı ve varışlı SunExpress uçuşları 16 Nisan 2018 tarihi itibari ile tekrar Terminal 1’den gerçekleştirilecektir.

Saygılarımızla,

Özbekistan Vize Muafiyeti

15 Şubat 2018


Özbekistan Cumhurbaşkanının imzaladığı kararname ile içinde Türkiye'ninde bulunduğu 7 ülke vatandaşları 10 Şubat 2018 den geçerli olmak üzere 30 gün boyunca Özbekistan'da vizesiz bulunabilecektir. 

Diğer 6 ülke ise İsrail, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Singapur ve Japonya. 

Saygılarımızla

Qatar Airways'in, Hatay Havalimanı'ndan Doha'ya Aktarmasız Uçuşları Başlıyor!

09 Şubat 2018

04 Nisan 2018 tarihi itibariyle Qatar Airways yolcularını Hatay Havalimanı'ndan Doha'ya direkt ve dünya çapında 150'den fazla uçuş noktasına Hamad Uluslararası havalimanı bağlantısı ile uçuruyor. Doha-Hatay arasındaki tarifeli seferler haftanın 3 günü Airbus A320 tipi uçak ile gerçekleştirilecektir. Qatar Airways Türkiye'deki beşinci rotası olan Hatay seferleri için başlangıç tarihini 04 Nisan 2018 olarak belirlemiştir. Hatay'dan Qatar Airways ile seyahat eden yolcular; ödüllü Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA) sayesinde Uzak Doğu, Avustralya, Orta Doğu dahil olmak üzere 150'den fazla varış noktasına kusursuz bağlantılarla uçuş imkanına sahip olacaklardır. Haftada üç gün olarak başlayacak olan Qatar Airways Hatay seferleri; 12 Business sınıfı ve 132 Ekonomi sınıfı koltuk kapasiteli Airbus A320 tipi uçaklar ile gerçekleşecektir. Yolcularımızın, uçak içi eğlence sistemi olan ve en son çıkan blockbuster filmleri, TV yayınları, müzik, oyun gibi bir çok diğer hizmeti de sunan Oryx One'a erişimleri bulunacaktır. 2017 yılında Skytrax tarafından 5 yıldızlı havalimanı kategorisine layık görülen Hamad Uluslararası Havalimanı'nda yolcular, 100'den fazla restoran seçeneği, duty free mağazaları, bekleme salonları, yüzme havuzu, transit otel, Spa gibi hizmetlerden faydalanabilirler.

Emirates Uçuşlarının Sabiha Gökçen'e Uçuşları Başladı

15 Ocak 2018

Emirates Hava Yolları'nın 8 Haziran 2018 Cuma gününden itibaren haftada 5 gün Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uçuşları başlayacaktır. Atatürk Havalimanı'ndan haftada 11 sefer olan İstanbul - Dubai uçuşları, Sabiha Gökçen havalimanı'ndan başlayacak olan uçuşları ile haftada 16 sefere çıkacaktır. Sabiha Gökçen uçuşları, Boeing 777-300ER tipi uçaklarla gerçeklestirilecek olup, First, Business ve Ekonomi olmak üzere 3 ayrı sınıfta hizmet verecektir. Sabiha Gökçen çıkışlı seferler, yolcularımızı 70’in üstünde uçuşla dünyaya bağlayacaktır. Ayrıca her Emirates uçuşunda olduğu gibi, yolcuların uçuş süresince keyifli bir seyahat gerçekleştirmeleri için, tüm koltuklar TV programları, müzik ve oyun kanal seçenekleri ödüllü uçak içi eğlence sistemi ile donatılmıştır.

Taşkent'e Seyahat Eden Özbek Yolcular Hakkında

04 Ocak 2018

Son zamanlarda Taşkent'e seyahat eden Özbek pasaportlu çok sayıda yolcunun, havalimanında çıkış cezalarını ödemeleri sırasında kaybettikleri zaman sebebiyle uçaklarını kaçırdıkları görülmektedir. Zamanında boarding kapısında bulunmayan yolcuların uçağa alınmasının mümkün olmadığını ya da bu yolcular için uçağın bekletilemediğini önemle belirtmek isteriz. Bu konuda mağduriyet yaşanmaması için Taşkent'e seyahat eden Özbek pasaportlu yolcuların eğer çıkış cezası ödemeleri gerekiyorsa, ceza bankosundaki yoğunluğu göz önünde bulundurarak uçuştan en az 3 saat önce alanda bulunmaları gerekmektedir.İyi günler dileriz.

Kartınızın İnternet Alışverişlerine Açık Olduğundan Emin Olun!

27 Aralık 2017

Banka ve Kredi Kartınızla İnternetten Alışverişe Devam Etmek İçin Nasıl Onay Verebilirsiniz?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aldığı karar gereği, 31 Aralık 2017 itibariyle, internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların, kartın online işlemlere açık kalması için bankalarına onay vermeleri gerekiyor. Bu tarihten itibaren banka ve kredi kartı kullanıcılarının online alışverişe devam edebilmeleri için bankalarına SMS, telefon, çağrı merkezi, mobil uygulamalar ya da internet bankacılığı yoluyla onay vermeleri gerekiyor. Bankanız ile iletişime geçerek en güncel onay verme yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi

AÇIK yazıp bir boşluk bırakarak kartınızın son 4 hanesini 4944’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.Yapı Kredi İnternet Şubesi’ni veya Yapı Kredi Mobil’i kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.444 0 444 / 0850 222 0 444 numaralı Yapı Kredi Telefon Bankacılığı’nı arayabilirsiniz.

Akbank

INTERNET yazıp 8885’e ücretsiz SMS gönderebilirsiniz.444 25 25’i arayarak internet işlemleri için onay verebilirsiniz.Akbank Direkt’i kullanabilir veya Akbank şubelerinden onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti

Tüm Garanti Bankası kartlarınız için TERCIH yazıp 3340’a SMS gönderebilirsiniz.Tek bir kredi kartınız için SMS ile ONAY yazıp kartın son 6 hanesini 3340’a gönderebilirsiniz.Tek bir banka kartınız için onaylıyorsanız ACIK yazıp kartın son 6 hanesini 3340’a gönderebilirsiniz.444 0 333 Alo Garanti’yi arayabilirsiniz.BonusFlaş veya Garanti Bankası şubelerinden onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası

ONAY yazıp İş Bankası kredi kartınızın ya da bankamatik kartınızın son altı hanesini 4402’ye SMS ile gönderebilirsiniz.0850 7240724 no.lu İş Bankası Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.İnternet Şubesi, İşCep veya Maximum Mobil kullanarak veya İş Bankası şubelerinden onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

QNB Finansbank

INTERNET yazıp bir boşluk bırakıp kredi kartı numaranızın son 4 rakamını yazarak 2273’e gönderebilirsiniz.0850 222 0900 no.lu telefonu arayarak kartınızı internet kullanımına açtırabilirsiniz.

Halkbank

Halkbank kartları için ONAY yazıp 3404’e SMS gönderebilirsiniz.0850 222 0 400 no.lu Halkbank Dialog’u arayabilirsiniz.

Vakıfbank

HEPSİ yazarak 6635’e SMS gönderebilirsiniz.0850 222 07 24 no.lu Vakıfbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.İnternet şubesini kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

TEB

AÇIK yazıp kartınızın son 4 hanesi ile 2941’e SMS gönderebilirsiniz.0850 200 06 66 no.lu TEB müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.İnternet şubesini kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası

EONAY yazıp kartınızın son 6 hanesini yazarak 4757’ye SMS gönderebilirsiniz.444 0 000 no.lu Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.İnternet şubesini kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ING

ONAY yazıp kartınızın son 4 hanesini ekleyerek 2205’e SMS gönderebilirsiniz.0850 222 0 600 no.lu ING Bank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.İnternet şubesini kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank

SANAL yazıp kartınızın son 4 hanesini ekleyerek 3280’e SMS gönderebilirsiniz.444 0 800 no.lu Denizbank müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.İnternet şubesini kullanarak onay işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

THY Boarding Son Müracaat Süresi

04 Aralık 2017

Uçuşların zamanında gerçekleştirilebilmesi amacıyla, AnadoluJet uçuşlarında boarding (uçağa biniş) son müracaat süresi 15 dakikadan 20 dakikaya çıkartılmıştır.

Yeni uygulama ile birlikte 1 Aralık 2017’den itibaren uçuşa 20 dakika kala yolcu kabulü sona erecektir.

Saygılarımızla,

Aeroflot ile Rusya Transit Gecis

01 Aralık 2017

Türk vatandaşları için eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde yapılıyor ise transit vizeye gerek duyulmaz.

Aeroflot, Russian Airlines ile transit geçiş yapabileceğiniz popüler destinasyonlar;

Trend Destinasyonlar

HAVANA (Cuba)

MALDIVES

Uzak Doğu Destinasyonları

BANGKOK, PHUKET

HONG KONG, SHANGHAI, BEIJING, GUANGZHOU (Canton)

TOKYO

SEOUL

HANOI, HO CHI MINH CITY (SAIGON)

Amerika Birleşik Devletleri

NEW YORK

WASHINGTON

MIAMI

LOS ANGELES

Belarus ve Kazakistan için Transit Vize

Belarus ve Kazakistan'a seyahat eden yolcular Rusya üzerinden aktarmalı geçtikleri zaman transit vize almaları zorunludur.

Rusya Fedarasyonu ile Belerus ve Kazakistan arasında gümrük birliği anlaşması yürürlüğe girmesinden sonra tüm uçuşlar iç hat olarak kabul edilmektedir bu nedenle sınır ve pasaport kontrolü ülkelerden yalnızca birinde yapılmalıdır.TC vatandaşlarının transit vize almaları zorunludur.


Biniş Kartı Ücreti ve Online Check-in Hakkında Önemli Bilgi!

03 Ekim 2017

1 Ağustos  2018 tarihinden itibaren, Economy Class uzak mesafeli seferler yolcuları (Pekin ve Kolombo çıkışlı uçuşlara katılacak yolcularımız hariç), havaalanı check-in kontuarında verilen biniş kartlarına 15 EUR ücret ödeyecektir.

LÜTFEN NOT EDİNİZ: Yolcu biniş kardı ücretini ödeyene kadar UIA tek taraflı olarak ve harhangi bir uyarı yapılmaksızın sözkonusu ücretin istediği zaman değiştirme hakkını kendinde saklı tutacaktır. Ücret ilgili ödeme yapıldığı anda kesilir ve iade edilemez.

UIA mobil uygulaması ile yolcularınızın koltuk seçimi işlemini ve mobil biniş kartını edinebilmeleri için e-mail adresi, telefon numarası, pasaport ve kimlik bilgisinin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.

Online Check-in: UIA web sitesi veya UIA Online Check-in uygulaması ile ücretsiz gerçekleştirilebilir. Online check-in işlemi uçuşa 48 saat kala açılır ve planlanan uçuş saatine 40 dk kala kapanır.

Otomatik Check-in: Rezervasyon aşamasında tüm pasaport ve iletişim bilgileri eksiksiz şekilde PNR içerisine girilmiş olan yolcular için, Check-in açıldıktan sonra herhangi bir işlem yapılmadı ise, UIA otomatik check-in sistemi bu işlemi yolcu yerine uçuşa 12 saat ile 4 saat kala arası zaman diliminde gerçekleştirir. Koltuk seçimi ise tarife tipi ve uçulan kabin detaylarına bağlı olarak sistem tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.


EK ÜCRETİN GEÇERLİ OLMADIĞI DURUMLAR;

-Charter seferleri yolcular

-Business ve Premium Economy sınıfı yolcular

-Business ve Premium Economy sınıfına ücretli upgrade yapan yolcular

-Online check-in işlemi sırasında ücretli koltuk satın alan yolcular

-Online check-in işlemini gerçekleştirip, biniş kartı çıktısı elinde olan yolcular

-Deport ve konvoy edilen yolcular, onların refakatçıları, ülkeye girişi yasaklanan yolcular

-Denizci yolcular

-Konfirme edilmemiş rezervasyon statüsü olan yolcular

-Aktarma havalimanındaki aktarmalı (seyahati tek bilette olan), aktarma seferi için biniş kartları olmayan yolcular

Uçağın düzenleme nedeniyle değiştirilmesi veya güvenlik nedeniyle biniş kartları tekrar verilmiş olan yolcular

UİA’nın uçuşlarından başka bir UİA uçuşuna transfer edilen yolcular daha önce almış oldukları biniş kartlarını check-in kontuarlarına gelip ibraz ettiklerinde yeni biniş kartları tekrar olarak ücretsiz alabilmektedirler

NOT: Başka hava yollarından UIA uçuşlarına transfer edilen yolcular biniş kartı ücretini ödemek zorundadırlar.

Özel hizmet (hayvan, silah taşıma) sipariş etmiş yolcular, 16 yaşını doldurmamış refakatsız çocuklar, özel yardıma ihtiyaç duyan yolcuların gerekli işlemlerin görmesi için check-in kontuarına vaktinde gelmesi gerekmektedir. Sözkonusu durumu olan yolcularda basılı veya mobile cihazda saklı bir biniş kardı (kartları) olmadığı takdirde bazı havalimanlarda UIA ‘nın belirlediği biniş kardı kesintisi uygulanabilir.

Biniş kardı havalimanındaki check-in kontuarından almamak için yolcular check-in alternatiflerinden faydalanabilirler.Moskova Zhukovsky(ZIA) Havalimanında Uygulanan Vize Rejimi!

26 Eylül 2017

Rusya'da bulunan Moskova Zhukovsky(ZIA) havalimanında, transfer vizesi bulunmayan ve dış hata devamı olan yolcuların transfer geçişine 06 Eylül 17 tarihi itibariyle izin verilmeye başlanmıştır.

Ancak, Beyaz Rusya(Minsk), Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a devamı olan yolcuların Rusya vizesi olmadan ZIA üzerinden transfer geçişlerine halen müsaade edilmemekte ve yolcuların vizeleri sınır polisi tarafından kontrol edilmektedir.

Bu nedenle Rusya Moskova Zhukovsky(ZIA) havalimanı üzerinden Beyaz Rusya(Minsk), Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a transit olarak seyahat etmek isteyen tüm yolcularımızın transit vize yükümlülüklerini (vize alım/muafiyet sorgulaması gibi) yerine getirmek kendi sorumluluklarındadır.

Açıklanan sebeplerle, Rusya vizesi bulunmayan ve ZIA havalimanından Beyaz Rusya(Minsk), Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a transit olarak seyahat edecek yolcular , Moskova Zhukovsky(ZIA) uçuşuna kabul edilmeyecek ve bilet iade/ücretsiz değişiklik talepleri yapılamayacaktır.

Ayrıca, bu uygulama nedeniyle, iç hata devam edecek yolcuların bagajları ZIA havalimanına kadar, dış hata devamı olan yolcuların bagajları ise son noktaya kadar bağlanacaktır. Beyaz Rusya(Minsk), Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'a devamı olan yolcular ise bagajlarını ZIA havalimanında teslim alacaktır.


Ukrayna Uçuşları İle İlgili Çok Önemli Duyuru

06 Temmuz 2017

Ukrayna Sivil Havacılık Kanunu kapsamında 15 Mart 2017 tarihli yürürlüğe giren uygulama dahilinde, seyahatinin bir noktası Ukrayna'ya varan veya Ukrayna'dan transit seyahat edecek  tüm yolcular için, yolcuların aşağıda belirtilen kişisel bilgilerinin rezervasyonlarının içerisine girilmesi mecburi hale gelmiştir. Yolcularımız, uçuş esnasında bir sorunla karşılaşmamak adına  bu bilgilerin doğruluğundan sorumludur.

*İsim ve Soyisim

*Cinsiyet

*Hangi Ülke Vatandaşı Olduğu 

*Doğum Tarihi

*Pasaport Seri Numarası

*Telefon Numarası (Mobil Numara  Tercih Edilmeli)

*E-mail Adresi

1 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe giren "Çip Kimlik ile Ukrayna-Türkiye Arası Seyahat Serbestisi" anlaşması doğrultusunda, çipli kimlik belgesi ile seyahat edecek vatandaşlarımız için ise T.C. Kimlik numarası, pasaport geçerlilik tarihi kısmına ise çipli kimliklerin arkasında yer alan "Çipli Kimlik Geçerlilik Tarihi" girilmesi gerekmektedir.

Aksi taktirde, check-in yapıp biniş kartını basmayan yolcuların otomatik check-in işlemi tamamlanamamakla birlikte, bundan doğacak sistemsel hata neticesinde biniş kartını basamayabilir ve uçuş öncesinde kontuarda biniş kartı yer hizmetleri tarafından print edilerek 15 Euro ücret talep edilebilir.

Ercan ve Tiflis Uçuşların Ön Pasaport Kontrolü Önemli Duyuru!

15 Mayıs 2017

Yurt Dışına Uçan Yeşil/Gri Pasaport Sahibi Yolcularla Sadece T.C Kimlik Kartı ile Seyahat Eden Yolcularımızın Dikkatine!

Yurt dışına seyahat eden T.C. Hususi (Yeşil) Pasaport / T.C. Hizmet (Gri) Pasaport Sahibi yolcularla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti veya Gürcistan‘a Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Kimlik Kartı veya T.C. pasaport ile seyahat eden tüm vatandaşlar, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ana pasaport kontrolü işlemlerinin öncesinde  sınır polisi tarafından ön sorgulamaya tabi tutulmaktadırlar. Bu kontrolden geçmeden doğrudan ana pasaport kontrolüne yönlenen yolcular, işleme alınmamaktadırlar. Bu kategorideki seyahat dokümanlarıyla seyahat eden misafirlerimizin öncelikle ön sorgulamaya tabı tutulmaları , daha sonra ana pasaport kontrolü işlemlerine yönlenmeleri, seyahatlerinde güçlük yaşamamaları için önemlidir.

Uçuşlarınıza zamanında yetişmeniz ve bahsi geçen pasaport kontrolü uygulamalarından olumsuz etkilenmemek için uçuşunuzda n en az 3 saat önce havalimanında olmanız ve işlemlerinizi tamamlamanız önerilmektedir.

ABD ve İngiltere'ye Seyahat Edecek Yolcularımızın Dikkatine;

23 Mart 2017

ABD ve İngiltere varışlı uçuşlarda geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların, dizüstü bilgisayarların, tabletlerin kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. 

Kabinde sadece aşağıdaki boyutlardan küçük cep telefonlarına izin verilecektir:

Boy: 16cm x En: 9.3cm x Derinlik: 1.5cm  

Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyaların, uçak altı kargo bölümünde taşınmak üzere, check-in kontuarlarında bagajlarla birlikte teslim edilmesi gerekmektedir. ABD seyahat yasağı: İran, Irak, Sudan, Somali, Suriye, Yemen ve Libya Vatandaşları Hakkında;

31 Ocak 2017

ABD Başkanı tarafından 27 Ocak 2017’de imzalanan karar neticesinde İran, Irak, Sudan, Somali, Suriye, Yemen ve Libya vatandaşlarının ABD’ye giriş şartlarında değişiklikler yapılmıştır.

Bu ülke vatandaşlarının ABD’ye giriş yapabilmeleri ancak aşağıdaki seyahat belgelerinden birine sahip olmaları durumunda mümkündür:
Green Kart
Diplomatik vize
Nato vizesi
Birleşmiş Milletler’e seyahat için C-2 vizesi
G-1, G-2, G-3 ve G-4 vizesi
Başka bir ülkeye ait geçerli pasaport; bu pasaport üzerinde geçerli ABD vizesi veya ESTA

Etihad, bu karardan etkilenen EY/EY* konukları için aşağıdaki seçenekleri sunmaktadır:

Değişiklik İşlemi

Konuklar 28 Nisan 2017 ve sonrası için 1 kez ücretsiz tarih değişikliği hakkına sahiptir.                                                                                                                                                    
Tarih değişikliği yanlızca bahsi geçen 7 ülkenin vatandaşları için önümüzdeki 90 gün içinde Abu Dabi – ABD arasında seyahat etme şartıyla geçerlidir (biletin kesildiği veya seyahatin başladığı noktanın bir önemi yoktur)

Konukların değişiklik işlemi aynı rezervasyon sınıfında veya aynı kabinde müsait olan en düşük rezervasyon sınıfında yapılmalıdır.  

İptal/Refund                                                                                            
Orijinal bilet kuralları doğrultusunda uygulanır.

Yukarıda bahsi geçen kurallar 29 Ocak 2017 ve öncesinde kesilen; 28 Nisan 2017 ve öncesinde seyahati gerçekleşecek biletlerde geçerlidir.  

Saygılarımızla    

Irak’a Gidecek Yolcularımıza Vize Uygulanması Hakkında !

29 Ağustos 2016

Bağdat Büyükelçiliğimizce, 31.03.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'den Irak'a vizesiz gelen Türk vatandaşlarına Irak havalimanlarında (Necef, Basra ve Bağdat) vize verilmeyeceği, dolayısıyla Irak dış temsilciliklerinden vize almadan gelen vatandaşlarımızın Türkiye'de uçaklara alınmaması gerektiği, vize almadan gelmeleri halinde ise Irak'a giremeyecekleri bildirilmiştir.

Bu sebeple, havalimanlarında check in kontuarlarına gerekli vizesi olmaksızın başvuran Türk Vatandaşlarının seyahatlerine izin verilmeyecektir.

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Duyurusu

29 Ağustos 2016

Birleşik Arap Emirlikleri vize başvurusunda bulunan yolcular, vizelerini uzatmak için İran, Kish ve benzeri sınır ülkelerine giriş çıkış yapmaları ve bu durumun tespit edilmesi durumunda en az  6 ay boyunca, Birleşik Arap Emirliklerine girişleri yasaklanmıştır.

Kısa süreli tek girişli vize ile yolcular, maksimum 30 gün Birleşik Arap Emirliklerinde kalabilirler.

Bu durum pasaportunda İran giriş - çıkış kaşeleri olan yolcuları kapsamamaktadır. Yolcuların İran seyahatleri Birleşik Arap Emirlikleri seyahatlerine engel oluşturmamaktadır.

Aeroflot Uçuşları ve Transit Vize Bilgilendirme

29 Ağustos 2016

 Aeroflot – Russian Airlines, Turkiye ucuslari devam etmektedir.    

Transit Geçiş ve Amerika Birleşik Devletleri uçusları:

 
Türk vatandaşları için eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde veya terminal değiştirmeden yapılıyor ise Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere transit vizeye gerek duyulmaz.