K.K.T.C.'ye Nüfus Cüzdanları ile Yapılan Seyahatler Hakkında

27 Mayıs 2021

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilendirmeye göre, 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC'ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacak ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) standartlarına uygun, biyometrik fotoğraflı yeni tip kimlik kartlarıyla çıkış yapılacaktır.

Bu şartı sağlayamayan yolcular, uçuşa kabul edilmeyecektir.

Saygılarımızla,

Yurt Dışı Uçuşlarda, Ülkeler ile İlgili Seyahat Kısıtlamaları ve Uygulamalar

20 Ekim 2020

Covid-19 tedbirleri kapsamında seyahat edilecek ülke ile ilgili kurallar ve uygulamalar, ülkelere göre farklılık göstermekte olup, uçuşların gerçekleştiriliyor olması, seyahat etmek için yeterli değildir.  Bu nedenle, yurt dışı seyahatinizden önce, gidilecek ülkenin seyahat kuralları ile ilgili güncel bilgileri edinmeniz gerekmektedir.


Ülkeler ile ilgili seyahat kuralları, sıklıkla değiştiğinden, seyahatinize engel bir durum ve risk teşkil etmemesi açısından;  gideceğiniz ülkedeki kural ve uygulamalar ile ilgili güncel bilgileri, resmi yayın organlarından, ilgili konsolosluklardan veya hava yollarından  kontrol etmenizi önemle  tavsiye ederiz.


Transit veya varış noktasındaki ülkelere göre; seyahat edilecek ülke ile birlikte, aktarmalı uçuşlarda, transit geçilecek ülkeye giriş çıkış kısıtlamaları ile ilgili güncel bilgilere ve uygulamalara, IATA tarafından yayınlanan sayfa https://www.iatatravelcentre.com/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Kısıtlamalar, herhangi bir özel statüsü bulunmayan Türk vatandaşları için geçerlidir. Özel statüdeki (öğrenci, sağlık, diplomatik görev vb. amaçlarla seyahat ediyorsanız) Türk vatandaşları için güncel bilgileri bu sayfa üzerinden kontrol etmenizi öneririz.


Seyahat için zorunlu tutulan form/evrak ve Covid-19 testi (vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni, PCR Test, vb...) gibi belgelerin eksik veya hatalı ibraz edilmesi durumunda, yolcular uçuşa kabul edilmemektedir.


Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. https://www.iatatravelcentre.com/passport-visa-health-travel-document-requirements.htm,


Bu sayfa bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup içinde bulunduğumuz dönem itibari ile ülkeler ile ilgili seyahat uygulamaları sıklıkla değiştiğinden, bilgilerin güncelliği konusunda herhangi bir teyit oluşturmamakta ve uçuş garantisi verilememektedir.


Gideceğiniz ülke ile ilgili seyahat uygulamaları ve kısıtlamaları hakkındaki güncel bilgilere; aktarma ve varış noktasındaki ülkelerin resmi yayın organlarından ve resmi otoritelerden (konsolosluklardan) ulaşmanız gerektiğini önemle hatırlatır, söz konusu kurallar ile ilgili  güncel bilgilerin edinilmesi ve seyahate uygun prosedürlerin yerine getirilmesinin, yolcuların sorumluluğunda olduğunu belirtmek isteriz.

Revize-Türkiye Koronavirüs Regülasyonları Hakkında

30 Temmuz 2021

Türkiye Covid-19 regülasyonlarını içermekte olan güncel NOTAM'a göre Türkiye'ye aşı sertifikası kapsamında giriş yapabilecek  yolcuların Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı veya Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil kullanım izni verilen aşılanmalar sonucu sertifikaları olmaları gerekmekte olup, ilave olarak otoriteler tarafından iletilmiş olan resmi yazılara göre Sırbistan, Macaristan, Kazakistan, Irak, Libya, Japonya, Endonezya ve Filipinler aşı sertifikaları ülkemiz tarafından kabul edilmektedir.

Bununla birlikte değişen pandemi şartları nedeniyle otoritelerce karşılıklı aşı anlaşması sağlanan dış ülkelerin Covid-19 regülasyonlarının değişebildiği tespit edilmiş olup (ilave PCR ve/veya karantina uygulamaları), dış ülkelerdeki covid-19 regülasyonları için istasyon yetkililerinden iletilen güncel yayınların ve ilgili platformların takip edilmesi gerekmektedir.


Yurt Dışı seyahatlerde Ülkelere Giriş Kuralları ile İlgili Önemli Bilgilendirme!

13 Nisan 2021

Ülkemizden yurt dışına seyahat edecek yolcuların ve ülkemize yurtdışından giriş yapacak yolcuların, Covid-19 tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili;  hazırlanan Ülkelere Giriş Tablosu için tıklayınız. 

Yurt Dışı Seyahatlerde İbraz Edilecek PCR Testi İçin Yetkilendirilmiş Tanı Laboratuvarları!

18 Mart 2021

Yurt dışına yapılacak seyahatlerde, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tanı laboratuvarından alınan PCR testleri ile yolcular uçuşa kabul edilecektir.

Yetkilendirilmiş Covid-19 Tanı Laboratuvarları için tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.Alman Havalimanlarında Tıbbi Maske Takma Zorunluluğu

27 Ocak 2021

1 Şubat 2021 tarihinden itibaren tüm yolcularımızın, Almanya’daki havalimanlarında ağız ve burunlarını kapatacak şekilde tıbbi maske (FFP2 tipi, ventilsiz KN95/N95 tipi veya cerrahi maske) takmalarının zorunlu hale geleceğini ve söz konusu tarihten itibaren havalimanı içindeyken yıkanabilir kumaş veya farklı bir materyalden yapılmış maske kullanımına izin verilmeyeceğini bildirmek isteriz.

SunExpress uçuşlarında mevcutta bulunan tıbbi maske takma zorunluluğu aynı şekilde devam etmektedir.


Singapur'dan Hong Kong'a Transit Yolcuların Taşınmasının Askıya Alınması

19 Nisan 2021

Singapur Havayolları (SIA), 17 Nisan 2021 tarihinden itibaren bir sonraki duyuruya kadar, Hong Kong'daki yeni yasal gereklilikler nedeniyle,Singapur'dan Hong Kong'a transit yolcu taşımayı durduracaktır. Hong Kong'dan Singapur'a olan uçuşlar  etkilenmeyecek olup, Hong Kong'dan gelen yolcuların, Singapur Changi Havaalanı üzerinden son varış noktalarına transfer yapmalarına izin verilecektir.

Singapur'dan çıkış yapmayan ama Hong Kong'a bağlantılı bir SIA uçuşunda bulunan transit yolcular için de, biletletlerinin iptal cezası alınmadan iade edilmesi konusunda çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz

Hong Kong'a direkt SIA uçuşu ile Singapur'dan çıkış yapan ama transit olmayan yolcularımızın seyahatlari bu durumdan etkilenmeyecektir. Ancak, geçerli bir COVID-19 (PCR) test sertifikası dahil tüm gereksinimleri karşıladıklarından emin olmaları gerekir.

İngiltere Uçuşları İçin Transit Vize Kuralı

10 Mart 2021

Avrupa Birliği bünyesinden ayrılan İngiltere için artık Türkiye çıkışlı/dönüşlü Almanya aktarmalı olarak seyahat edecek yolcular için Transit/Schengen Vize veya geçerli Amerika, Kanada, Japonya Vizesi gerekmektedir.

Sadece İngiltere Vizesi veya oturumu artık yeterli olmayacaktır. 

Türk Vatandaşları İçin Bahreyn Vize Bilgilendirme

07 Ocak 2020
Bugünden itibaren geçerli olmak üzere, Türk vatandaşları için yürürlükte olan vizesiz giriş uygulaması sona ermiş olup, Bahreyn'e seyahat edecek olan tüm Türk vatandaşlarının https://www.evisa.gov.bh/ adresinden vize başvurularını online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

▪Transit geçiş gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur.

Fas ve Cezayir Vatandaşlarının Tunus Uçuşlarına Kabul Edilmemesi

16 Nisan 2021

Fas’a girişlerde 18 Kasım 2021 itibari ile sadece İKİ DOZ AŞI YAPTIRMIŞ ve 2.dozun üzerinden 2 hafta geçmiş olan ve aşı kartı bulunduran yolcular kabul edilecektir .

PCR testi kabul edilmeyecektedir.

NOT : 6 yaş altı PCR testinden muhaftır. 

6-12 yaş             PCR ile seyahat edebiliyor ( 48 saat )

12 yaş                ve üzeri için 2 doz aşı ve aşı kartı zorunlu (14 gün geçmiş olması şartıyla)

Tunus üzerinden Fas'a geçmek isteyen yolcuların Tunus uçuşlarına kabul edilmemesi büyük önem arz etmektedir.

Tunus'da kalacağını beyan eden Fas pasaportlu yolcuların, Tunus'da kalma sebeplerini gösteren destekleyici doküman ibraz etmeleri zorunludur.(Turizm,gezi gibi sebepler geçerli sebepler değildir.

Ayrıca Cezayir sınırlarının hala kapalı olması sebebiyle, Cezayir pasaportlu yolcuların da Tunus uçuşlarına kabul edilmemesi hususunu hatırlatmak isteriz.

Bahreyn Transit Vize Bilgilendirmesi

28 Ocak 2020

Bahrain Muharraq Uluslararası Havalimanı aktarması olan tüm dünya ülke vatandaşları, bilet tek yön olmadığı sürece, transit alandan çıkmamak koşulu ile transit geçişte vize gerekmeksizin seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Tek yön bilet sahibi yolcuların Bahreyn Konsolosluğu ile iletişime geçmelerinde fayda bulunmaktadır.


Türkiye - Kaliningrad Arası E-vize Anlaşması

07 Ağustos 2019

Türkiye Cumhuriyeti ve Kaliningrad arasında varılan anlaşma gereği T.C vatandaşları 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Kaliningrad'a ücretsiz e-vize ile giriş yapabilecektir.