Online check-in nedir?

İlgili havayolundan biletini satın almış yolcuların, havaalanına gelmeden önce internet üzerinden koltuk numarasını seçmesini sağlayan bir hizmettir. Birçok havayolunda online check-in için bir ücret talep edilmezken, bazı havayollarında özel koltuklar için ücret talep edilebilmektedir.


Online check-in nasıl yapılır?

Online check-in işlemi ilgili havayolunun web sayfası üzerinden yapılabilmektedir.


Uçuş online check-in işlemine ne zaman açılır?

Online check-in işlemine açılma süreleri havayoluna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle uçuştan 24 saat öncesinden başlayarak, uçuşa 90 dakika kalana kadar internet üzerinden online check-in yapılabilir. Check-in işleminizin uçuşa 24 saat önce açılmasının sebebi son ana kadar uçak tipinin değişme ihtimali olmasından dolayıdır. Online check-in işlemi web sitemizin hizmeti olmayıp, hava yollarının kendi web sitelerinin üzerinden yapılabilmektedir.


Online check-in için neye ihtiyacım var?

İç hat uçuşlarda tarafınıza sms ve e-mail olarak gönderilen pnr numarasını, dış hat uçuşlarda tarafınıza e-mail olarak gönderilen havayolu pnr numarasını kullanarak check-in işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Uçuşunuzun gerçekleşeceği havayolunu ve havayolu pnr numaranızı bilmiyorsanız rezervasyonunuzu görüntüleyin.


Online check-in yaptığımda ne kadar öncesinde havalimanında olmalıyım?

Online check-in yapmış yolcular eğer kontuara teslim edilecek bagajları yoksa iç hatlar için uçuş saatinden en geç 60 dakika önce, dış hatlar ve Lefkoşa için ise uçuş saatinden en geç 120 dakika önce biniş kapısında olmaları gerekir. Kontuara teslim edecek bagajları olan yolcular ise iç hatlar için uçuş saatinden en geç 60 dakika önce, dış hatlar ve Lefkoşa için ise uçuş saatinden en geç 120 dakika öncesinde havalimanında bagajlarını teslim edecekleri kontuarda hazır olmaları gerekir.

Online check-in yapacağınız havayolunu seçiniz.

Sıkça Sorulan Sorular