Gaziantep Otelleri

için toplam 53 tesis bulduk!

Gaziantep

Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehirleri arasında bulunan Gaziantep, binlerce yıllık tarihi, zengin kültürü, nefis tatlar barındıran mutfağı ve sıcakkanlı insanlarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Her yıl çok sayıda turisti ağırlayan şehirde gezip görmeniz gereken yerler bir hayli fazla…

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehrin tarihi Paleolitik Çağ’a kadar uzanıyor. Tarih boyunca Hitit, Asus, Pers, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine tanıklık eden kentte, o dönemlerden kalma önemli tarihi yerler ve eserler bulunuyor. Adeta bir açık hava müzesi olan kent, tarihi ve kültürel gezileri sevenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Bir dönem şehri korumak için yapılmış Gaziantep Kalesi, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Oldukça eski bir tarihe uzanan mazisi ile şehrin önemli yapılarından biri konumunda… 

İlk olarak Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarıya tanıklık edebileceğin, heykel, resim ve rölyeflerin bulunduğu Kahramanlık Panoraması Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ünlü Zeugma Müzesi de şehri ziyarete gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Geniş bir alana yayılan müzenin içerisinde Roma ve Geç Antik dönemlere ait birçok mozaik ve fresk bulunuyor. Zeugma Antik Kenti’nde bulunan ve Zeugma Müzesi’nin en değerli parçası olan Çingene Kızı Mozaiği ise özel bir alanda sergileniyor.

Gaziantep’te ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında Tarihi Antep Evleri, Mutfak Müzesi, Medusa Cam Eserleri Müzesi ve Gaziantep Savaş Müzesi de bulunuyor. Türkiye’nin en eski kentleri arasında bulunan Dülük Antik Kenti de şehrin önemli noktalarından. Dülük Köyü’nde bulunan, yaklaşık 40 bin yıl önce yaşamış insanların barınağı olan mağaraların arasında eski bir yeraltı tapınağı da göreceksiniz. Bu kısımları dolaştıktan sonra dinlenmek için Dülükbaba mesire yerinde piknik yapabilirsiniz.

Hititler’den günümüze ulaşan eserleri inceleyebilmek için Yesemek Açık Hava Müzesi’ne uğramayı unutmayın. Dillere destan Antep mutfağını yakından tanımak ve bu eşsiz lezzetlerin nasıl yapıldığını görmek için Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Gaziantep’te her zevke ve bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunuyor. Şehrin hareketli bir bölgesinde konaklayıp, ulaşım olanaklarına yakın olmak isterseniz Gaziantep şehir merkezi sayılan Şehitkamil ilçesini tercih edebilirsiniz. Alışveriş olanaklarından yeme içme mekanlarına ve gezilecek yerlere kadar pek çok olanağın elinizin altında olacağı Şehitkamil’de lüks otellerden pansiyonlara geniş bir yelpazede konaklama seçeneği mevcut.

Gaziantep’in en eski bölgelerinden biri olan Bey Mahallesi de şehirde konaklayabileceğiniz ideal bölgeler arasında. Şahinbey ilçesinde yer alan Bey Mahallesi, şehrin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz, dar sokakları ve yaşantısıyla size geçmişe yolculuk yapmış hissi uyandırabilir. Burada konaklamayı tercih edecekseniz Gaziantep’te gezilecek yerlerin birçoğuna yakın olacağınızı da belirtelim.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Otel rezervasyonunuzu yaptıysanız sıra geldi Gaziantep’e nasıl gidilir sorusuna cevap bulmaya!

Gaziantep’e Hava Yolu ile Ulaşım

Gaziantep Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunuyor. Havalimanına iniş yaptığınızda şehir merkezine ulaşabilmek için taksileri veya Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Havalimanından hareket eden halk otobüsleri de mevcut. Dilerseniz havalimanındaki araç kiralama şirketlerinden tercihinize ve bütçenize uygun bir araç kiralayarak merkeze kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gaziantep’e Kara Yolu ile Ulaşım

Gaziantep’e otobüs ile gitmek isterseniz Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden birçok otobüs firmasının seferleri bulunuyor. Kimi şehirlerden aktarmalı olarak seferler düzenleniyor olsa da birçok şehirden direkt otobüs seferleri mevcut.

  • İstanbul ile Gaziantep arası araçla yaklaşık 1146 km olup, 12 saat 45 dakika sürüyor.
  • Ankara ile Gaziantep arası araçla yaklaşık 700 km olup, 7 saat 50 dakika sürüyor.
  • İzmir ile Gaziantep arası araçla yaklaşık 1115 km olup, 13 saat 30 dakika sürüyor.