Hatay Otelleri

için toplam 67 tesis bulduk!

Hatay

Hatay

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda bulunan Hatay; köklü tarihi, alışveriş kültürü, zengin mutfağı ve mutlaka görülmesi gereken yerleri ile oldukça önemli şehirlerimiz arasında yer alıyor. İnsanlığın ilk yerleşim yerleri arasında bulunan ve Akatlar, Hititler, Urartu, Asur, Persler, Makedonya ve Bizanslılara ev sahipliği yaptığı bilinen bu topraklarda tarihi ve kültürel bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Hatay’da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında Hatay Arkeoloji Müzesi geliyor. Hatay’ın kadim tarihinin izlerini sürmek ve geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmak için Hatay Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 35 binin üzerinde eserin sergilendiği müzede Çatalhöyük ve Tainat’ta yapılan kazılardan çıkarılan eserler de yer alıyor.

Hatay’da denizin ve güneşin tadını çıkarabilmek istiyorsanız, şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta yer alan Samandağ Sahili’ne doğru yola çıkabilirsiniz. 16 kilometre uzunluğundaki sahil, meltem ve lodoslarıyla ünlü olduğundan Türkiye’nin en önemli sörf merkezleri arasında bulunuyor.

Hatay’ın farklı plajları arasında yer alan İskenderun yakınlarındaki Arsuz Karaağaç Plajı’nı, Gülcihan Köyü’ndeki halk plajını ve Dörtyol ilçesindeki halk plajını da değerlendirebilirsiniz. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Asi Nehri ile Habib-i Neccar Dağı arasında yer alan yaklaşık 350 adet eski Antakya evi bulunuyor.

Hatay’a kaplıca turizmine geldiyseniz Erzin ilçesine 3 km mesafede bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Kumlu ilçesine yakın olan Amik Ovası’nda bulunan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nda içinizi ısıtacak bir tatil yapabilirsiniz.

Kültür ve sanat gezilerini sevenlerin birkaç gününü Hatay müzelerini gezmeye ayırmasını öneririz. Oldukça ilgi çekici müzelerin bulunduğu şehirde ilk olarak tonlarca ağırlığa sahip devasa mozaiklerin yer aldığı Hatay Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra şehrin zengin bitki örtüsünü tanıtmak amacıyla açılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ni ve Antakya cam örneklerini görebileceğiniz Antakya Cam Müzesi’ne uğrayabilirsiniz.

Antakya ve İskenderun’da yoğunlaşan Hatay Otelleri, her bütçeye ve zevke uygun konaklama fırsatları sunuyor. Dileyen misafirler otele çevrilmiş tarihi konaklarda, dileyenlerse lüks otel zincirlerinde veya daha mütevazı butik otellerinde konaklayabilirsiniz.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Otel rezervasyonunuzu yaptıysanız sıra geldi Hatay’a nasıl gidilir sorusuna cevap bulmaya!

Hatay’a Hava Yolu ile Ulaşım

Hatay’a en kısa ve konforlu bir şekilde ulaşabilmek için hava yolunu kullanabilirsiniz. Türkiye’de bulunan hemen hemen her havalimanından Hatay Havalimanı’na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Hatay Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 25 km mesafede bulunuyor. Havalimanından merkeze gitmek için Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Servisler uçağın inişinden 25 dakika sonra hareket ediyor. Havaş servisleri ile merkeze yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Farklı ulaşım alternatiflerini kullanmak isterseniz taksileri veya otobüslerle merkeze kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hatay Havalimanı’ndan İskenderun merkezine ulaşmak için yine Havaş servislerini tercih edebilirsiniz. Servislerle merkeze yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. Dilerseniz taksi veya araç kiralama seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Hatay’a Kara Yolu ile Ulaşım

Hatay’a özel aracınızla kara yolu ile ulaşım sağlamak için Marmara Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nden yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden ve Akdeniz’in doğu kesimlerinden ise kısa bir yolculuk sonrasında Hatay’a ulaşabilirsiniz.

Şehre otobüs ile ulaşmak isterseniz, Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden Hatay’a düzenlenen otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

  • İstanbul ile Hatay arası araçla yaklaşık 1094 km olup, 12 saat 7 dakika sürüyor.
  • İzmir ile Hatay arası araçla yaklaşık 1083 km olup, 13 saat 44 dakika sürüyor.
  • Ankara ile Hatay arası araçla yaklaşık 666 km olup, 7 saat 25 dakika sürüyor.