Ets Ersoy Turizm Seyahat Acentası Belge No: 2242
  • Uçak Bileti
  • Otel
    Yeni
1 Yolcu
1 Kişi
* Lütfen otel, şehir, bölge seçiniz.
Gece
{{ roomCount }} Oda , {{ totalGuest }} Kişi
X

{{ room.id }}. Oda
Çıkış tarihindeki çocuk yaşını giriniz

Japonya

Uzak Doğu’nun bir nehir kadar sakin ve karınca kadar çalışkan insanlarının memleketi Japonya, Büyük Okyanus’ta yer alan bir takımada ülkesi. Nüfusu 130 milyonu aşan Japonya, gelişmiş teknolojisine rağmen köklerine sıkı sıkıya bağlı kültürüyle dünyanın en otantik destinasyonlarından biri.

Toplam 6.852 adadan oluşan Japonya’nın başkenti Tokyo ve resmi dili Japoncadır. Eğitim konusunda oldukça disiplinli olan Japonya’da eğitimli nüfusun neredeyse tamamı ikinci dil düzeyinde İngilizceye hakim.

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Japonya’da resmi para birimi olarak Japon Yeni kullanılıyor. Japoncada resmi olarak Nisshoki veya Hinomaru denilen Japonya bayrağının şekli, beyaz bir zemin üzerine konulmuş kırmızı bir dairedir. Kırmızı daire, ülkeden doğan güneşi temsil ediyor.

Japonya’nın yüzölçümünü büyük oranda oluşturan Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adaları nüfusun büyük bölümüne de ev sahipliği yapıyor.

Japonya’da başkent Tokyo’nun yanı sıra Kyoto, Osaka, Yokohama, Kobe, Kawasaki, Fukuoka ve Fukuşima gibi şehirler de ülke ekonomisinde ve turizminde büyük öneme sahip.

Japonya Havalimanları

Osaka Havalimanları

Tokyo Havalimanları

Sapporo Havalimanları

Oita Havalimanı

Hanamaki Havalimanı

Yamaguchi Ube Havalimanı

Yamagata Havalimanı

Shonai Havalimanı

Misawa Havalimanı

Okinawa Naha Havalimanı

Tottori Havalimanı

Fukuoka Havalimanı

Fukushima Havalimanı

Miyazaki Havalimanı

Hiroshima International Havalimanı

Japonya’ya Nasıl Gidilir?

T.C. vatandaşları turist olarak Japonya’da 3 ayı aşmamak koşuluyla kalabiliyor. Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Japonya’ya İstanbul ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Örneğin İstanbul-Tokyo aktarmasız uçuşları 11 saat 40 dakika kadar sürüyor. İstanbul’dan Osaka’ya ise 1 veya iki aktarma ile uçmak mümkün.

Japon Adaları ve şehirleri birbirine hızla ulaşım sağlanabilecek şekilde paralı otobanlarla ve gelişmiş demiryolu ağıyla bağlı. Bu nedenle ucuz Japonya uçak bileti bulduğunuzca Japonya’ya şehir fark etmeksizin gidip, dilediğiniz şehre trenle aktarma yapmak da iyi bir seçenek.


Japonya’da Ulaşım

Japonya'da ulaşım ağının gelişmişliğine bağlı olarak bir yerden bir yere gitmek inanılmaz derecede kolay. Kalabalık şehirlerde bile kusursuz işleyen toplu taşıma araçları dışında Japonya’da ulaşım için başka bir alternatife ihtiyacınız kalmıyor.

Shinkansen adlı hızlı tren ağı şimdi ülkenin en güneyindeki Kyushu'nun güney ucundan en kuzeyindeki Hokkaido'ya kadar uzanıyor. Makul fiyatlı demiryolu aktarmaları sayesinde uygun fiyata Japonya’da şehirlerarası yolculuk yapmak mümkün.

Büyük şehirlerde de şehir içi ulaşımda zengin olanaklar sizi bekliyor. Örneğin Tokyo’da şehir içi ulaşımın gözdesi olan metro ağı size ilk bakışta bir kase noodle kadar karışık görünse de her durakta yapılan İngilizce anonslarla yönünüzü şaşırtıcı biçimde kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Japonya’da Gezilecek Yerler

Japonya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında elbette Fuji Dağı geliyor. 3.766 metre yükseklikteki bu volkanik dağ, Japonya’nın hem en yüksek yeri hem de hac merkezi olarak büyük öneme sahip. Her gün yaklaşık 10 bin kişinin tırmandığı Fuji Dağı (Fujisan), açık havalarda Tokyo’dan görülebiliyor. Fuji-Hakone-Izu Millî Parkı'nda yer alan Fuji Dağı’na Tokyo’dan otobüsle ortalama 2,5 saate, trenle 3,5 saatte ulaşmak mümkün.

Japonya, korunmuş kültürü, inançları, eşsiz doğası ve zamanın ötesindeki teknolojisiyle dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken ülkelerden biri. Japonya’yı gezmeye nereden başlamalı diye düşünüyorsanız, ülkenin bugününü ve modern yaşamını en iyi şekilde yansıtan Tokyo’dan başlayabilirsiniz.

Geçmiş ve geleceği aynı anda yaşatan Tokyo, geleneksel kültürü ve her yeniliğe duyduğu tutkusuyla göz kamaştırıyor. Tokyoda gezilecek yerler ise saymakla bitmiyor. Yaşayan bir organizma gibi devamlı hareket halinde olan ve sürekli değişimi yaşayan Tokyo’da yaşanacak deneyimlerin bir sınırı bulunmuyor.

Tokyo’yu gezmeye şehrin tarihi yapılarından başlamak isterseniz; MS 645’te inşa edilen Sensoji Tapınağı ve Meiji Tapınağı ile İmparatorluk Sarayı gitmeniz gereken ilk yerler. Doğal güzelliklerini kaybetmeyen Tokyo’da doğal güzellikleri görmek içinse İmparatorluk Sarayı Bahçeleri’nin yanı sıra Ueno Parkı, Shinjuku Gyoen Parkı ve Yoyogi Parkı’na gidebilirsiniz.

Tokyo’nun modern ve eğlenceli yüzünü deneyimlemek için Tokyo Disneyland, Tokyo DisneySea, Tokyo Kulesi ve Tokyo Skytree seyir terasını görebilirsiniz. Ayrıca dünyayı saran bir diğer teknoloji çılgınlığı olan “sanal gerçeklik” için Tokyo’da birçok sanal gerçeklik eğlence merkezi ve aktivitesi Shinjuku’da sizi bekliyor.

Batı Japonya'nın başkenti Osaka, Japonya'nın en popüler turistik yerlerinden biri. Neonlarla aydınlanan canlı şehir manzarası, lezzetli yerel yemekler, modern ve modaya uygun alışveriş caddeleri, dünyanın en büyük eğlence parkı ve daha fazlası Osaka'da…

Osaka’da gezilecek çok yer, yapılacak çok şey var. Osaka’da gezilecek yerlerin başında Universel Studios Japan geliyor. Hollywood, New York, San Francisco, Jurassic Park, Waterworld, Amity Village, Universal Harikalar Diyarı, Minion Park ve Harry Potter Büyücü Dünyası gibi farklı 9 bölgeye sahip tema parkta, bu temalara uygun eğlenceli atraksiyonlar bulunuyor. Cadılar Bayramı ve yılbaşı gibi dönemsel etkinliklerin yanı sıra Minions, Susam Sokağı, Hello Kitty gibi popüler karakterlerin sınırlı ürünlerini hatta bu karakterlerin temalarına uygun yiyecek ve içecekler de bulabilirsiniz.

Osaka’da alışveriş yapıp, şehrin canlı gece hayatına karışabileceğiniz Dotonbori bölgesi, Osaka’nın simges olan ve Japonya’nın en güzel mimari eserlerinden biri olan Osaka Kalesi, dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan ve 500’ü aşkın deniz canlısına ev sahipliği yapan Kaiyukan Akvaryumu da Osaka’nın önemli turistik merkezlerinden.

Japonya’da Ne Yenir?

Japon gelenekleri gibi değişen zamana karşı özünü koruyan Japon mutfağı (食 食 washoku), ana malzeme olarak pirinç üzerine kurulu olsa da deniz ürünleri, kırmızı et ve mevsime uygun sebzelerle pişirilen sayısız yemekle dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak öne çıkıyor.

Miso çorbası gibi birçok sulu yemek, mevsime göre değişiklikler gösterse de temelindeki pirinç asla değişmiyor. Ana malzemesi pirinç olan Japon yemeklerinde yan malzeme olarak genellikle balık, salamura sebze ve et suyunda pişmiş sebzeler kullanılıyor.

Japon mutfağında deniz ürünleri geniş yer tutuyor. Sıklıkla ızgara yapılan deniz ürünleri bazen sashimi veya suşi olarak da çiğ biçimde de servis ediliyor.

Pirinç dışında soba ve udon gibi erişte çeşitleri de sulu Japon yemeklerinde ve çorbalarında kendilerine yer buluyor.

Japonya'nın neresine giderseniz gidin, muhteşem bir damak ziyafeti sizi bekliyor. Genellikle tek bir çeşit yemek üzerine uzmanlaşan Japon restoranlarında garsonların tavsiyelerini almayı ihmal etmeyin. Çünkü muhtemelen bu restoran kendisini üne kavuşturan bu yemeğin üzerinde nesillerce çalışarak onu en mükemmel haliyle sofraya sundu. Bölgesel olarak küçük farklılıklar gösteren Japon mutfağının her yemeğini önyargılarınızdan arınarak denemenizi tavsiye ediyoruz.


Japonya’da Alışveriş

Japonya için, geleneksel hediyelik eşyalardan en yeni elektronik eşyalara kadar her şeyi satan zengin çeşitlilikte bir alışveriş cenneti denebilir. Hem yerli hem de yabancı markalar, bizdeki “1 milyoncu” dükkanlarının benzeri olan 100 yen dükkanlarından özel tasarım moda butiklerine ve büyük mağazalara kadar tüm bütçelere uygun mağazalarda satılıyor.

Japonya’nın en büyük şehirlerinden Tokyo’da alışveriş yapmak isterseniz şehirdeki alışveriş merkezleri ve pazarlar, genellikle ana tren istasyonlarının etrafında toplanmış durumda. Tokyo’da alışveriş için nereye gidilir diye düşünüyorsanız, teknoloji konusunda çağın ötesindeki Japonlar, cep telefonu, bilgisayar ve diğer elektronik aletleri Akihabara bölgesinde.


Japonya’dan Ne Alınır?

Japonya’dan hediyelik ne alınır diye düşünenler içinse seçenekler saymakla bitmiyor. Japonya’nın ulusal giysisi olan rengarenk kimonolar hem rahatlığı hem de otantik görüntüsüyle muhteşem bir hediye seçeneği olarak öne çıkıyor. Geleneksel hediyelerden hoşlanıyorsanız; Japonların seramik sanatında ne kadar usta olduklarını gösteren çay seremonisi setleri de iyi birer hediye seçeneği.

Sevdikleriyle geleneksel Japon lezzetlerini paylaşmak isteyenler içinse matcha çayı, harika bir alternatif. Geleneksel olarak Japonya ve Çin'de çay törenlerinde kullanılan matcha, sağlığa yararları ve lezzeti nedeniyle diğer tatlılarda ve içeceklerde de kullanılıyor.

Japonya'dan dünyaya yayılan manga çılgınlığına ortak olmak için doğru yerdesiniz. Japonya’nın animeleri ve bu animelerle ilgili ürün pazarı çok büyük. Hazır Japonya’dayken yeni çıkan manga ve animeleri dünyaya yayılıp popüler hale gelmeden tanıma şansı bulabilirsiniz. Haftalık manga dergileri, sadece Japonya'daki anime ürünleri ve DVD'lerin hepsi Japonya’dan alınacak şeyler listenizde yer almalı.


Japonya’da Gece Hayatı

Japonlar çalışkanlıklarının yanında sosyal yaşamları ve eğlence bilinçleriyle de tanınıyor. Japonların özellikle Tokyo gibi büyük şehirlerde mesai bitimlerinde arkadaşlarıyla bir araya geldikleri birçok bar bulunuyor. Bunun önemli nedenlerinden biri Japonya’da evlerin oldukça minimalist ve küçük olmaları. Ev partileri için uygun olmayan Japon evleri, Japonya’da gece hayatının gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

Japonya’da gece hayatı oldukça ciddiye alınıyor. Tokyo’daki barlar, restoranlar, gece kulüpleri ve karaokecilerde bile dress code uygulanıyor. Gece kulüplerinin çoğu plaj sandaletleri yasak. Erkeklerin şortları, burnu açık ayakkabılar ve asketi bot tarzı ayakkabıları da yasaklılar listesinde yer alıyo.

Japonya’ya Tatil İçin Ne Zaman Gidilir?

Japonya, enlem itibariyle ılıman iklim kuşağının Muson iklimiyle kesiştiği bölgede yer alıyor. Deniz etkisinin iç kesimlere kadar sokulduğu adalarda her mevsim yağış görülüyor ancak en az yağış yaz aylarında en yoğun yağışlı günler ise sonbahar başında yaşanıyor.

Sonbahar başında bir ay boyunca yoğun biçimde yağmur yağdığı için Japonya’ya gitmek için en iyi zaman yaz ayları. Ayrıca Japonya’nın en ünlü simgelerinden olan sakuraların çiçek açtığı dönemi görmek isterseniz, mart ayının son haftası ve nisan ayının ilk haftasında Japonya’ya gitmeniz gerekiyor.

Japonya’nın doğal güzellikleri ilkbahar ve yazla sınırlı değil. Topraklarının büyük kısmı yüksek rakımlı yanardağlardan oluşan Japonya’da kış mevsimi oldukça karlı geçiyor ve Japonya, kışın kayak yapılacak en güzel ülkelerden biri haline geliyor. Ayrıca bu dönemde turist sayısı düştüğü için aralık-şubat ayları arasında en ucuz Japonya uçak bileti fiyatlarını yakalayabilir, Japonya otellerinde çok daha ucuz konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Para birimiJPY

Resmi dilJaponca

Yerel saat6:9:7

Ucuz uçak biletleri mobil uygulamalarımızda!

İletişim bilgilerinizi yalnızca uygulamanın bağlantısını göndermek için kullanacağız.