Sile Otelleri

için toplam 100 tesis bulduk!

Şile

Şile

Göz kamaştıran doğası, berrak denizi ve zengin tarihi ile şehre yakın kaçış noktalarından biri olan Şile, dinlendirici ve huzurlu bir tatil isteyenler için ideal bir atmosfer sunuyor. Şile, İstanbul’a yakınlığı, her zevke uygun konaklama alternatifleri ve sakinleştirici doğası ile ziyaretçileri için her daim keyifli bir tatil rotası oluyor.

Özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğrayan Şile, dört mevsim eşsiz manzaralar sunuyor. Şile’ye doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz görmeniz gereken yerleri not etmeye başlayın.

Ocaklı Ada üzerinde yer alan ve Şile’nin sembolleri arasında yer alan Şile Kalesi, Bizans dönemine uzanan geçmişiyle sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak. Geçmişte savunma ve gözlem amacıyla kullanılan 12 metre yüksekliğindeki kale, denizden gelebilecek saldırılara karşı inşa edilmiş.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise hala kullanılabilen en büyük 2. feneri olan Şile Feneri’nin tarihi 1859’lara kadar uzanıyor. Eşsiz manzarasına karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz fener, genellikle yaz aylarında ziyaret ediliyor. Şile’nin bir diğer tarihi değeri ise Bizanslıların yaptırdığı Heciz Kalesi… Bölgeye hakim konumuyla dikkat çeken kalenin yanı sıra Sarıkavak Köyü ve kalesini de görmelisiniz. Cenevizlilerden kalan Sarıkavak Kalesi, Bizans ve Osmanlı dönemine ait eserlerin yer aldığı köyde bulunan en önemli yapılar arasında sayılıyor.

Şile’nin doğal güzellikleriyle huzur bulmak isteyenlere ilk tavsiyemiz Karamandere Köyü’nde yer alan yapay bir baraj gölü olan Saklı Göl’e gidip, çevresinde bulunan işletmelerde piknik yapmanız olabilir. İlçenin en meşhur yerleri arasında bulunan Ağlayan Kayalar ise Şile Feneri’nin 600 m gerisinde bulunuyor. Şile çok sayıda mağaraya da ev sahipliği yapıyor. Aralarında geçmişte sığınak olarak kullanıldığı bilinen mağaralar da bulunuyor. Ocaklı Ada Mağarası, Mağaraaltı Mağarası ve Sofular Köyü Mağarası mutlaka uğramanız gerekenlerden birkaçı…

Şile’yi yaz aylarında ziyaret etmek isteyenler için denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz plajlardan da bahsedeceğiz. Kumbaba, İmrenli, Ayazma, Ağva ve Kurfallı plajlarını tercih edebilir, ailece keyifli bir plaj deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şile’ye Nasıl Gidilir?

Şile’ye doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, Şile’ye nasıl gideceğinizin detaylarına geçebiliriz.

Şile’ye Hava Yolu ile Ulaşım

İstanbul’a bağlı bir ilçe olan Şile’ye ulaşmak için öncelikle İstanbul’a ulaşmanız gerekiyor. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na Türkiye’nin hemen her şehrinden direkt uçuş bulunuyor. Şile, İstanbul Havalimanı’na 92.6 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 64.6 km mesafede bulunuyor.

Şile’ye daha yakın konumda olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nı tercih ederseniz, Şile’ye ulaşmak için Üsküdar, Ümraniye, Sancaktepe, Çekmeköy ilçelerine ulaşım sağlamanız, ardından 139A numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. 

Şile’ye Kara Yolu ile Ulaşım

Şile’ye kara yolu ile ulaşım sağlamak isterseniz özel aracınızla veya otobüslerle seyahat edebilirsiniz. İstanbul Harem Otogarı’na ya da Esenler Otogarı’na ulaştıktan sonra Şile’ye aktarma yapabilirsiniz.

  • İzmir-Şile arası araçla yaklaşık 497 km olup, 5 saat 6 dakika sürüyor.
  • Ankara-Şile arası araçla yaklaşık 402 km olup, 4 saat 21 dakika sürüyor.
  • Bursa-Şile arası araçla yaklaşık 175 km olup, 2 saat 2 dakika sürüyor.