Tarihin Işıltısını Yüzünde Yansıtan Şehir

İran’ın kuzeyinde, Irak sınırına yakın Kirmanşah Eyaleti’nin aynı isimdeki başkenti. Tarihi mekanları, arkeolojik bölgeleri ve farklı mimarisiyle dikkat çeken camileriyle anılan Kirmanşah, Anadolu mutfağına yakın yemek kültürüyle de meraklılarını bekliyor. 

Tarih

Bugün göçebe yaşamın izlerine hala rastlanabilen Kirmanşah, Pers İmparatorluğu’nun İslamiyet öncesi son hanedanlığının ve Sasani Devleti’nin başkentliğini yapmış. Kaya oymaları ve kabartma figürlerinde görkemli tarihin izlerini yansıtan Kirmanşah, günümüzde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra petrol üretimi nedeniyle de bölgenin önemli ekonomik merkezleri arasında yer alıyor. 

Kirmanşah’ta Ne Yenir?

İran mutfağının en bilinen lezzeti olan kırmızı et çeşitleri ve kebaplar, Kirmanşah’ta da oldukça yaygın. Farklı ekmek çeşitleri ve çorbalarının yanı sıra şırdak ve keşkek isimleriyle bilinen yemeklerin büyük bölümüne Anadolu mutfağında da rastlanabiliyor.

Gezin, görün, tanıyın!

İran’ın ihtişamlı tarihini Pers ve Sasani medeniyetlerinin en seçkin örneklerini yansıtan tarihi yapılarını, sanat eserlerini görmek için;
·         Bir araba kiralayın ve şehri adım adım keşfedin. Kirmanşah denince akla ilk gelen muhteşem kaya oymalarını Tak-ı Bostan’da görün.  Sasani hükümdarlarının tasvir edildiği kabartmalar ve oymalar arasında Pers mitolojisinin önemli figürü Behran’ın heykeli de sizi çok etkileyecek.
·         UNESCO Dünya Mirası listesinin nadide parçalarından Pers İmaparatoru Büyük Darius’un savaşlarını ve kahramanlarını anlatan Behistun Yazıtları da mutlaka görmeniz gereken eserlerden. Eser üç ayrı dilde mükemmel biçimde kayalara oyulmuş.
·         Kirmanşah’ın coğrafi yapısını ve iklimini etkileyen Zağros Dağları, bölgenin görülmesi gereken doğal zenginlikleri arasında ilk sırada.
·         Nilüfer çiçeklerinin güzelliklerini göz alabildiğine sergilediği Nilüfer Serabı’nda muhteşem fotoğraflar çekebilir, bol bol balık tutabilirsiniz. 

Kirmanşah’a Nasıl Gidilir?

Kirmanşah’ın destansı tarihini keşfetmek ve lezzetlerini tatmak için şehre giden en avantajlı yol, Ucuzabilet.com’dan geçiyor. O halde en ucuz Kirmanşah uçak biletlerini aynı ekran üzerinden karşılaştırmalı olarak listelemek için Ucuzabilet.com’u ziyaret etmeniz yeterli. Yapacağınız bilet sorgulama işlemi sırasında promosyonlu Kirmanşah biletlerine ulaşmak için gereken tek şey, tarihlerinizi belirlemek. 

Tahran - Kirmanşah Uçak Bileti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En ucuz Tahran - Kirmanşah uçak bileti hangi gün? +

Tahran - Kirmanşah arası uçmak için en ucuz gün Pazar günü.Uçak bileti fiyatlarını görmek için tıklayın.

Tahran - Kirmanşah için hangi hava yolu firması en ucuz uçak biletini sunuyor? +

Pegasus, Tahran - Kirmanşah için en ucuz uçak biletini sunan firma. tıklayın.

Tahran - Kirmanşah rotasında uçan havayolları hangileri? +

Tahran - Kirmanşah rotasında uçuşu bulunan en popüler 3 havayolu şirketi: Türk Hava Yolları, Pegasus ve AJet. Uçak bileti fiyatlarını görüntülemek için tıklayın.

Tahran - Kirmanşah arası uçakla kaç saat sürüyor? +

Tahran - Kirmanşah arası uçakla dakika sürüyor.

Tahran - Kirmanşah rotasında uçarken hangi havaalanlarını kullanacağım? +

Tahran şehrinden Kirmanşah şehrine uçarken şu havaalanlarından birini kullanacaksınız: Tahran Havalimanı.Bu havalimanına ineceksiniz: Kirmanşah Havalimanı.

Tahran - Kirmanşah arası en ucuz uçak bileti ne zaman alınır? +

Tahran - Kirmanşah arasında uçak bileti rezervasyonu yaptırırken yolculuk tarihi belli ise birkaç hafta öncesinden bilet satın almak, maddi anlamda çok büyük kazanç sağlıyor.